Turkmenistán: nový prezident zahájil reformy

Zahraničí
16. 2. 2007 11:45
Berdymuhamedov
Berdymuhamedov

BerdymuhamedovNový turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov se ve čtvrtek ujal svého úřadu a hned v pátek začal provádět reformy, které slíbil před nástupem do funkce. Jako první prodloužil povinnou školní docházku z devíti na deset let a povolil otevřít první internetovou kavárnu v této středoasijské zemi.

Jeho zatím skromná opatření mají napravit výstřelky jeho předchůdce Saparmurata Nijazova, který nečekaně zemřel krátce před letošními Vánocemi.

Nijazov v roce 2003 zkrátil původní desetiletý školní cyklus. Žákům a studentům nařídil, aby studovali hlavně jeho politická a duchovní doporučení obsažená v knize Ruchnama (Kniha duše). Turkmeni ji po vydání povýšili na jakousi bibli, povinnou četbu pro všechny občany. Z její znalosti byli za Nijazova zkoušeni nejen žáci, ale i státní úředníci.

Nová opatření ve školství mají začít platit až od začátku nového školního roku. Berdymuhamedov si dal za cíl pozvednout vzdělání v Turkmenistánu na úroveň vyspělých zemí.

Zpřístupníme kavárny na vesnicích, slibuje prezident

Nová hlava státu také oznámila, že od pátku může být otevřena v Ašgabatu veřejná internetová kavárna. "Naším cílem není jen zachovat výdobytky dosažené od získání nezávislosti (1991), ale také posílit účinnost státní politiky v zájmu prosperity země a jejího lidu," řekl prezident.

Berdymuhamedov zároveň ubezpečil své občany, že v budoucnu zajistí otevření dalších internetových kaváren na venkově. Podle odhadů mezinárodních organizací mělo k cenzurované a přísně kontrolované verzi internetu přístup necelé jedno procento z pěti milionů obyvatel, kteří byli po dvě desetiletí vlády Nijazova v podstatě odříznuti od světa. 

Na nového prezidenta čeká i jeden z dalších významných slibů předvolební kampaně - reforma zdravotnictví, které je po 21 letech vlády Saparmurata Nijazova stejně jako řada dalších odvětví v katastrofálním stavu. Přes veškeré plány na modernizaci se Berdymuhamedov zatím nezmínil o tom, že by chtěl liberalizovat a demokratizovat život v zemi, která dvě desetiletí žila v zajetí obrovského kultu osobnosti. 

O budoucnost Turkmenistánu se zajímají USA


Spojené státy označily prezidentské volby, v nichž byl Berdymuhamedov zvolen více než 89 procenty hlasů, za "mírný pokrok" a vyzvaly turkmenskou vládu, aby provedla základní reformy vedoucí k nastolení transparentnější a svobodnější společnosti. Náměstek amerického ministra zahraničí Richard Boucher, který přijel do Ašgabatu na inauguraci Berdymuhamedova, slíbil, že Washington pomůže Turkmenistánu, aby se stal demokratičtější a prosperující zemí.

Západní země mají velký zájem na tom, aby se Turkmenistán se svou strategickou polohou na břehu Kaspického moře a se svými obrovskými zásobami zemního plynu stal otevřenou zemí.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ