Dosavadní autoritářský turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov byl v nedělních volbách znovu zvolen hlavou státu. Svoji důvěru mu podle dnešní zprávy ústřední volební komise vyslovilo 97,14 procenta obyvatel. Zatím bylo sečteno na 97 procent hlasů.
O zbytek hlasů se podělilo sedm dalších kandidátů loajálních režimu. Mezi soupeři Berdymuhamedova byli dva ministři jeho vlády a pět ředitelů státních podniků.
V zemi, která oplývá čtvrtými největšími zásobami zemního plynu na světě, Berdymuhamedov od roku 2007 vládne naprosto neomezeně. Kromě funkce prezidenta zastává i post premiéra, vrchního velitele armády a šéfa jediné politické strany. Letošní volby nicméně režim otevřel i pro alternativní kandidáty, jejichž pečlivý výběr zastřešovala prezidentem jmenovaná komise.
Berdymuhamedov po nástupu k moci před pěti lety převzal dědictví po svém podivínském předchůdci, prvním prezidentovi nezávislého Turkmenistánu Saparmuratovi Nijazovovi. V zemi sice zrušil některá Nijazovova výstřední nařízení, například zákaz oper, cirkusů a zlatých zubů, ale totalitní charakter státního uspořádání navzdory slibům zachoval.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě odmítla vyslat na volby svoje pozorovatele, protože v zemi neexistuje politická konkurence. Turkmenská opozice zároveň západním zemím vytýká, že totalitní poměry v zemi kritizují jen málo. Z obavy před destabilizací významného vývozce plynu si prý Evropa příliš nevšímá neutěšeného stavu lidských práv v zemi, kde polovina opozice sedí ve vězeních a druhá polovina zvolila exil.