Soud v Kyjevě poslal bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou na sedm let do vězení za překročení pravomocí při jednání o dodávkách ruského plynu v roce 2009. Musí státu rovněž nahradit související ztráty ve výši 188 milionů dolarů.
Soudce prohlásil, že Tymošenková svou činností při podpisu dohod o plynu v roce 2009 způsobila státní energetické firmě Naftogaz škodu 1,5 miliardy hřiven (3,4 miliardy korun).
"V lednu 2009 ve funkci premiérky využila svých zákonných pravomocí ke zločinným cílům, dopustila se činů, které jasně překročily její pravomoci a její autoritu," řekl soudce a dodal, že dohody měly těžký dopad na Naftogaz.
Dohody ukončily konflikt mezi Kyjevem a Moskvou, který vážně narušil zásobování zemí Evropské unie ruským plynem.
Podle opozice jde o politický proces "na objednávku" prezidenta Viktora Janukovyče. "Víte velmi dobře, že tento rozsudek nevynáší soudce Kirejev, ale prezident Janukovyč. Ať je rozsudek jakýkoli, budu pokračovat v boji. Tento rozsudek napsaný Janukovyčem nezmění nic v mém životě ani v mém boji," řekla ještě před čtením rozsudku Tymošenková, která je hlavním politickým rivalem Janukovyče. Do soudní síně ji přišli podpořit její manžel a dcera.
"Tato zločinná aféra byla vymyšlena, rozsudek byl vymyšlen. Janukovyč se vrací do roku 1937," řekla novinářům s poukazem na čistky, které v tomto roce dělal sovětský diktátor Stalin.
Před soudní budovou se shromáždily stovky demonstrantů, kteří vyjadřují podporu Tymošenkové. Přišli ale i stoupenci prezidenta Janukovyče. Policie oba tábory od sebe oddělila.
Evropská unie v pondělí Kyjev varovala, že věznění Tymošenkové může zmařit brzké sblížení Ukrajiny s Evropou. Jednání o asociační dohodě mohou podle ministrů zahraničí EU technicky pokračovat, ale podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga nelze ratifikaci v parlamentech jednotlivých států unie očekávat, bude-li Tymošenková ve vězení.
"Nejsme nijak optimističtí, pokud jde o tento proces. Máme dojem, že se tady právo uplatňuje selektivně," řekla v pondělí ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová.
Dohoda o přidružení, která je podle kyjevských médií prakticky hotová, by měla být uzavřena do konce letošního roku.
Když soudce minulý měsíc proces odročil na dnešek, bylo jasné, že je to strategická pauza, která měla dát Janukovyčovi a jeho poradcům čas promyslet si postup vzhledem ke kritice Západu.
Janukovyč tvrdí, že stíhání Tymošenkové je záležitost soudů. Stoupenci padesátileté expremiérky však považují její stíhání za snahu Janukovyče odstranit ji jako politickou sílu před parlamentními volbami, jež se mají konat příští rok.
Ukrajinský parlament začal minulý týden projednávat balík novel zákonů, které by mohly hospodářské delikty vyloučit ze seznamu kriminálních činů trestaných vězením.
Jejich pachatelé by byli vystaveni pokutě, která by nesměla být nižší než způsobená škoda. Taková změna by podle expertů mohla vést k okamžitému osvobození vězněné expremiérky.
Plynová krize z ledna 2009, která kvůli sporům o dodávky na Ukrajinu ohrožovala i plynulý tok plynu z Ruska do západní Evropy, se svého času postarala o dramatické zahájení českého předsednictví v Evropské radě.