Ukrajinský generální prokurátor Viktor Pšonka nařídil vězeňské správě, aby umožnila léčbu vězněné expremiérky Julije Tymošenkové mimo areál nápravného zařízení. Oznámila to ukrajinská agentura Unian s odvoláním na zdroje z ukrajinské generální prokuratury. Tymošenková si v Charkově odpykává sedm let vězení za porušení úředních pravomocí a dlouhodobě si stěžuje na zdravotní problémy.
Hospitalizaci mimo vězení doporučili v únoru ukrajinským lékařům experti z berlínské kliniky Charité, kteří Tymošenkovou na její žádost vyšetřili. Ukrajinské úřady ale dosud léčbu Tymošenkové na civilní klinice odmítaly s tím, že vězeňští lékaři mají dostatek prostředků k náležité péči. Expremiérka si od uvěznění loni v srpnu stěžuje na úporné bolesti bederní páteře.
Pšonka podle ukrajinské agentury rozhodl o léčbě mimo vězení na základě osobní žádosti Tymošenkové a poslanců její strany Vlast (Baťkivščyna). Nařídil "přijmout v rámci platných zákonů nezbytné kroky k zajištění lékařské kontroly a léčby odsouzené Tymošenkové ve specializovaném zdravotnickém zařízení mimo kačanivské nápravné zařízení", uvedla agentura Unian.
Pšonku navštívili opoziční poslanci minulý týden. Kromě žádosti o léčbu Tymošenkové na civilní klinice prokurátora vyzvali, aby zastavil další trestní stíhání, jimž je Tymošenková vystavena. Kromě překročení pravomocí při podpisu plynové smlouvy s Ruskem, za něž už byla odsouzena, čelí Tymošenková dalším dvěma žalobám. K žádosti o jejich zrušení se dnes Pšonka nevyslovil.
Tymošenková dosud jakékoli lékařské zákroky ze strany ukrajinských doktorů odmítala. V sobotu se objevily zprávy o tom, že německá vláda jedná s Ukrajinou o možném léčení vězněné vůdkyně ukrajinské opozice v Německu. Podle listu Süddeutsche Zeitung se prý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč chystá požádat o změnu zákonů, které by umožnily léčit vězně v zahraničí. Prezidentská kancelář ale tuto zprávu popřela.
Minulé pondělí obhájci Tymošenkové oznámili, že chtějí znovu pozvat německé lékařské experty, aby podrobili vězněnou detailnímu vyšetření. Obhájci tvrdí, že zdravotní stav odsouzené je neuspokojivý, podmínky věznění se zhoršují a vězeňští lékaři se neřídí dohodnutým režimem léčby.