Vězněná expremiérka
Tymošenková drží hladovku. Zbili ji ve vězení, tvrdí advokát
24.04.2012 13:20 Aktualizováno 24.04. 18:12
Vězněná bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková v pátek zahájila hladovku na protest proti politickým represím v zemi a fyzickému týrání, jemuž je údajně vystavena. Oznámil to její obhájce Serhij Vlasenko. Vězeňská správa i personál nemocnice v Charkově informace o údajném fyzickém útoku na Tymošenkovou odmítly. Fakt hladovky ale potvrdily.
Podle Vlasenka má Tymošenková modřiny na rukou i na břiše, které jsou následkem jejího víkendového násilného převozu z vězení do civilní nemocnice. Expremiérka v noci na sobotu v doprovodu vězeňské stráže opustila vězení, aby se podrobila léčbě nemocné páteře na charkovské železniční klinice.
Podle písemné informace Tymošenkové byly okolnosti převozu velmi dramatické. Když odsouzená transport odmítla, přehodili přes ni tři strážci prostěradlo, strhli ji na zem a odvlekli z vězení ven. Přitom prý Tymošenková utrpěla úder pěstí do břicha a ztratila vědomí. "Myslela jsem, že je to moje poslední hodina," napsala jednapadesátiletá vůdkyně opozice svým obhájcům.
"Na rukou má plno modřin a na břiše obrovskou podlitinu, která je dosud vidět, i když jsou to už čtyři dny", řekl Vlasenko novinářům. Hladovka je podle něj časově neomezená.
Vězeňská služba popřela, že by při hospitalizaci Tymošenkové byla použita síla. "Převáželi ji zdravotníci a naši pracovníci na to jen dohlíželi. Byla přenášena na rukách jen tam, kde nemohla jít, a to po schodech," cituje Interfax vězeňskou službu. Vedení charkovské nemocnice vydalo zprávu, že Tymošenková byla po převozu při vědomí a na jejím těle nebyly žádné známky násilí.
Tymošenková trpí silnými bolestmi zad, které jí způsobuje vyhřezlá meziobratlová ploténka. Je prakticky trvale upoutána na lůžko a potřebuje nemocniční léčbu. Ve vězení si odpykává sedmiletý trest za podpis nevýhodné plynové smlouvy s Ruskem.
Poslanci opoziční strany Vlast dnes na protest proti údajnému fyzickému útoku na svou předsedkyni zablokovali jednání kyjevského parlamentu. Žádali, aby se před parlamentem zodpovídal generální prokurátor země a objasnil, jak vězeňská služba s odsouzenou hodlá nakládat.
Když poslanci obsadili řečnickou tribunu, šéf parlamentu Volodymyr Lytvyn schůzi spěšně ukončil. Poslanci ale oznámili, že sněmovnu neopustí. "Museli by nás vynést na nosítkách," řekli novinářům.
Na internetu se mezitím rozpoutala válka o mediální obraz expremiérky. Neznámé osoby umístily na server YouTube video, na němž se žena připomínající Tymošenkovou volně prochází po cele na vysokých podpatcích. Vedení strany Vlast video označilo za podvrh a montáž.
Sama Tymošenková ve vzkazu z vězení varovala, že ve dvou kanálech státní televize se má dnes objevit rozhovor s její spoluvězeňkyní, který je vynucený násilím a upravený aparátem prezidenta Viktora Janukovyče. Státní televize nato oznámila, že žádný takový rozhovor nepořídila a vysílat nehodlá.
Znepokojení nad zprávami o zdraví Tymošenkové dnes vyjádřilo francouzské ministerstvo zahraničí a americké velvyslanectví v Kyjevě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.