Tymošenková se opět ujímá vlády nad Ukrajinou
18.12.2007 10:55 Aktualizováno 18.12. 12:57
Novou ukrajinskou premiérkou dnes parlament v Kyjevě zvolil prozápadní političku Juliji Tymošenkovou. Otevřela se jí tak cesta k návratu do funkce, z níž byla před dvěma lety odvolána.
Pro kontroverzní postavu oranžové revoluce hlasovalo 226 poslanců, což je těsná většina v parlamentu, který má 450 křesel. Hlas jí dali poslanci jejího bloku a Juščenkovy strany Naše Ukrajina.
Tymošenková a prezident vytvořili po zářijových volbách většinovou koalici, která má 228 hlasů. Jeden poslanec z jejich bloku se ale zdržel hlasování a další nebyl přítomen.
Opozice vedená Stranou regionů odstupujícího premiéra Viktora Janukovyče hlasování bojkotovala.
„Tymošenková zcela jasně zvítězila o vlásek. Ukazuje to, jak je rozdělen parlament a jak je rozpolcená sama koalice," míní podle agentury Reuters analytik Ivailo Vesselinov. „Znamená to, že vláda bude křehká a není jisté, jak dlouho vydrží."
Poslanci nehlasovali jako obvykle elektronickým systémem, ale zvednutím ruky. Ke změně způsobu hlasování se přistoupilo po kontroverzní volbě minulé úterý, kdy Tymošenková neprošla o jeden hlas a za důvod neúspěchu označila chybně fungující hlasovací zařízení.
Žádný důkaz o selhání zařízení nebo jeho záměrném přeprogramování ale zatím nalezen nebyl. Nové hlasování bylo několikrát odloženo kvůli rozporům s proruskou opozicí, která práci parlamentu bojkotovala.
Silná Ukrajina bez korupce
Tymošenková po zvolení slíbila, že bude plnit ideály oranžové revoluce z roku 2004, bude se snažit přiblížit zemi k Západu a usilovat o její členství v Evropské unii a NATO. Za své priority označila zbavit zemi korupce, která v zemi bují i 16 let po získání nezávislosti na bývalém Sovětském svazu, a provádět životně důležité ekonomické, právní a politické reformy. K nim patří podle jejích slov i prosazení "čistého" privatizačního programu.
Tymošenková byla nejenergičtější postavou protestů za oranžové revoluce, která vynesla k moci prezidenta Viktora Juščenka. Ten ji po svém nástupu do funkce jmenoval premiérkou, ale po sedmi měsících ji kvůli vzájemným rozporům v září 2005 odvolal. Po volbách loni v březnu měla novou šanci se vrátit, dokonce už podepsala koaliční smlouvu.
"Oranžoví" se ale nakonec nedokázali dohodnout a do premiérského křesla se vrátil prorusky orientovaný Janukovyč, jehož strana volby vyhrála a on dokázal sestavit většinovou koalici.
Poslanci nyní budou rozhodovat o sestavení nové vlády, rozdělení parlamentních komisí a jejich obsazení a také o obsazení funkcí místopředsedů parlamentu.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.