Ruský tisk se škodolibě rozepisuje o potížích, jaké na Ukrajině provázejí nařízení premiérky Julije Tymošenkové vyplatit odškodné za úspory, které s koncem Sovětského svazu zmizely v sovětských bankách. Barvitě vylíčil smrt staříka, jehož srdce nevydrželo stát celou noc ve frontě na peníze, téměř ušlapání jedné stařenky či výtržnosti odehrávající se před bankami, kde se vyplácejí staré vklady. Ale za jízlivostí se skrývá hlubší problém.
Ať tisk napíše cokoliv, zpráva o odškodnění způsobí, že většina Rusů, zejména starší generace, zlověstně podotkne: Chudá Ukrajina vyplácí, ale u nás bohatý stát na úspory z dob SSSR zapomněl.
Tymošenková se předvedla jako velmi chytrá politička-populistka. Podařilo se jí sáhnout na ránu, která bolí většinu obyvatel postsovětského prostoru.
Ať by už postsovětské vlády nabídly jakékoliv sociální programy, občané budou vždy upomínat o úspory, o které přišli v letech 1991-1992. Pro mnoho starších lidí, ať v Rusku či na Ukrajině, "sovětské peníze" dodnes zůstávají jedinými opravdovými, jejich penězi.
Vraťte lidu vklady
Jedno z nejhlasitějších hesel loňského protestního pochodu nesouhlasu v Moskvě znělo: "Hadi, vraťte lidu jeho vklady!" To se všude slyší s nadšením.
Na aktuálnosti neztrácejí ani výpady proti ruským reformátorům z počátku 90. let, kteří podle lidového mínění obrali lid o úspory. Tyto nadávky se v politickém boji neustále vděčně hodí, jak předvedla i poslední předvolební kampaň prokremelských stran.
Ruský obr versus ukrajinský trpaslík
Aktivní sociální politika byla hlavním trumfem kandidáta Kremlu na prezidenta Dmitrije Medveděva. Právě on měl poslední roky pod palcem "národní projekty", z nichž tekly obrovské peníze do zdravotnictví, škol a na stavbu bytů.
A teď Tymošenková najednou bolestně rýpla do Medveděvovy prezidentské kampaně. Ze sociálního hlediska je vrácení úspor trefou do černého.
Podpory pro penzisty či rodinné přídavky z "národních projektů" jsou a budou přijímány jako ponižující almužna. Ale vrácení úspor, vymyšlené ukrajinskou premiérkou, je považováno za "navrácení spravedlnosti". A vůbec není důležité, že Rusové vlastně dostávají více peněz.
Rusové si myslí, že se je vláda pokouší podplatit almužnou, ale že na Ukrajině spravedlivě vracejí lidem to, co jim patří.
Ruské vedení, ať chce či nechce, musí odpovědět na výzvu z Kyjeva. Vlastně se už na dálku vede spor s Ukrajinci.
Medveděv musel bleskurychle upravit své plány a minulý týden ohlásil, že chystá návrh penzijní reformy, podle níž by se penze nevypočítávaly jako dosud, ale "spravedlivě".
Foto: Reuters