Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč navrhl zákonnou úpravu, která by zrušila trest vězení za hospodářské trestné činy. Novela, o níž dnes informuje ukrajinský parlament na svých webových stránkách, by mohla vést k osvobození vězněné vůdkyně opozice Julije Tymošenkové.
Tymošenková čelí obžalobě z překročení pravomocí předsedkyně vlády při sjednání údajně extrémně vysoké ceny za dovoz ruského zemního plynu v roce 2009. Pro expremiérku, která je od počátku srpna ve vazbě, žádá obžaloba trest sedm let vězení.
Tymošenková by měla rovněž zaplatit pokutu 1,5 miliardy hřiven (3,3 miliardy korun) jako náhradu škod, které státu způsobila.
Podle novely navrhované Janukovyčem by byly zrušeny tresty vězení za hospodářské trestné činy. Nahrazeny by měly být pokutou, jejíž výše by nesměla být nižší, než je způsobená škoda. Podle komentáře Janukovyčovy prezidentské kanceláře by osoby, které jsou kvůli hospodářským trestným činům ve vazbě, byly bezprostředně po nabytí platnosti zákona propuštěny.
Stoupenci Tymošenkové a poslanci její strany Vlast (Baťkivščyna) ale význam novely navrhované prezidentem zpochybňují. Cesta návrhu parlamentem je podle nich dlouhá, bude trvat týdny, možná měsíce.
Není navíc jisté, zda konkrétní odstavce navrhované novely se na kauzu Tymošenkové skutečně vztahují.
Vyjmout hospodářské kauzy z trestných činů spojených s vazbou požadovala na Janukovyčovi už delší dobu Evropská unie. Podle ukrajinských médií prezidentova novela souvisí se summitem Východního partnerství, který se koncem týdne za Janukovyčovy účasti uskuteční ve Varšavě.
Prezident chce novelou zabránit kritice Západu a posílit šance Ukrajiny na těsnější sblížení s Evropou.
Vlastní proces s Tymošenkovou dnes v Kyjevě pokračuje výslechem představitelů petrochemické společnosti Naftogaz a napjatě očekávanou závěrečnou řečí obžalované. Rozsudek lze podle místních médií očekávat do konce týdne.