U Mariupolu se opět válčilo, Ukrajina čeká na výměnu zajatců

Zahraničí
7. 9. 2014 08:29
Nehledě na příměří se na východě Ukrajiny opět válčilo (ilustrační foto).
Nehledě na příměří se na východě Ukrajiny opět válčilo (ilustrační foto).

Navzdory příměří na východní Ukrajině, které v pátek uzavřel Kyjev a proruští separatisté, se v pátek večer u přístavního města Mariupol u Azovského moře strhla přestřelka i s nasazením těžkých zbraní. Oznámila to ukrajinská a ruská média. Z odpovědnosti se vzájemně obviňují obě strany. O silných explozích u města informovala i agentura AFP.

Na východ od města byly podle zpravodaje AFP slyšet silné výbuchy a na obzoru byl vidět hustý kouř. Zřejmě hořelo kontrolní stanoviště, které až dosud držely vládní jednotky. Z místa přestřelky prchali do města lidé v desítkách aut, jedno z nich neslo stopy po zásazích. Reportér agentury Reuters zase viděl hořet průmyslové zařízení, nákladní vůz a benzinovou stanici; podle ukrajinského důstojníka v důsledku dělostřeleckého útoku.

U Mariupolu se strhla přestřelka s nasazením těžkých zbraní (ilustrační foto)."Povstalci porušili příměří, na předměstí Mariupolu vedou intenzivní ostřelování," napsal list Ukrajinska pravda na svém webu. "Ruská vojska u Mariupolu vedou z děl přímou palbou na kontrolní stanoviště (Ukrajinců) u sídliště, hoří okolní pole," vylíčila agentura Unian. Dodala, že obytné domy nebyly zasaženy. Dobrovolníci z praporu Azov tvrdí, že byli ostřelováni i z raketometů, ale na ruskou palbu neodpovídají. Předpokládají, že město není v ohrožení, ale jde jen o zastrašování.

Naopak separatisté podle ruské agentury ITAR-TASS tvrdí, že jejich pozice ostřelovaly vládní jednotky z raketometů Grad, na což povstalci byli nuceni odpovědět, a tak se rozpoutal boj s použitím těžkých zbraní.

"Během 20 minut zaznělo šest výbuchů. Pak byly slyšet dávky z automatických zbraní. Teď ale vše utichlo," citovala agentura Interfax očitého svědka, podle kterého se přestřelka odehrála asi půlhodinu před půlnocí asi kilometr od sídliště na východním předměstí Mariupolu.

Informace o případných padlých a raděných dosud nejsou k dispozici.

"Ministerstvo obrany" doněckých povstalců podle ITAR-TASS nepotvrdilo zprávy o chystané výměně zajatců, na které se údajně dohodli zástupci Kyjeva a separatistů na schůzce v Minsku. "O ničem takovém nevíme, v nejbližších hodinách se nic nechystá," uvedl nejmenovaný představitel rebelů. Očekávaný příjezd humanitárního konvoje z Ruska a výměna zajatců mezi separatisty a armádou by měly patřit k hlavním bodům dění na východě Ukrajiny.Ukrajina očekává humanitární pomoc z Ruska (ilustrační foto).

K výměně zajatců, kterých rebelové údajně zadržují přes tisícovku a armáda několik stovek, mělo dojít již v sobotu, avšak podle dostupných informací zatím neproběhla. Humanitární pomoc, která by z Ruska měla dorazit pod záštitou Červeného kříže, je jednou z podmínek Putinem iniciovaného mírového plánu, který rovněž počítá například s postupným stažením dělostřelectva.

Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko se v telefonickém rozhovoru shodli, že příměří na východě Ukrajiny se v podstatě daří dodržovat.

Pokud se podaří udržet klid zbraní, vzroste naděje Moskvy na to, že se vyhne novým sankcím Evropské unie. Podle některých představitelů EU však jejich případné zrušení závisí na dlouhodobějším přístupu Kremlu k situaci na Ukrajině.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ