Údajný <span>Litviněnkův vrah</span> chce do ruského parlamentu

Zahraničí
18. 9. 2007 09:50
Alexandr Litviněnko před svou smrtí
Alexandr Litviněnko před svou smrtí

Andrej Lugovoj (vlevo) a Vladimir ŽirinovskijAndrej Lugovoj (41), hlavní podezřelý z vraždy ruského agenta Alexandra Litviněnka, bude kandidovat v parlamentních volbách za nacionalistickou Liberálnědemokratickou stranu (LDPR) Vladimira Žirinovského (61). Lugovoj se zároveň netají tím, že jeho politické ambice směřují ještě výše - až na prezidentské křeslo.

Pro úspěch v politice jsou důležité známá a líbivá tvář, charisma a odhodlanost udělat pro úspěch cokoli. Morální zásady mohou být naopak spíše na překážku. Z tohoto hlediska se zdá být Andrej Lugovoj ideálním kandidátem. V Rusku se stal hrdinou i pro ty, kteří věří v jeho vinu. Bývalý kágébácký špion Litviněnko, který v roce 2000 uprchl do Londýna, je totiž veřejností vnímán jako zrádce.

Lugovojův potenciál rozpoznal i národovecký populista Žirinovskij, a vybral si ho proto jako dvojku na stranické kandidátce pro prosincové parlamentní volby. Jeho kandidaturu oznámila včera agentura Interfax.

O vydání Lugovoje usilují již od května Britové. Obviňují jej, že na konci roku 2006 v Londýně otrávil radioaktivním poloniem 210 kremelského kritika Litviněnka. Sám Litviněnko před svým skonem 23. listopadu učinil ze své otravy zodpovědného ruského prezidenta Vladimira Putina.

Rusové ho nevydali a Lugovoj vše popírá. Agent KGB se nyní obrňuje poslaneckou imunitou.

Potvrdil svou kandidaturu na včerejší tiskové konferenci v Moskvě. Uvedl, že původně neměl vůbec žádné politické ambice. Obvinění, která proti němu vznesli Britové v kauze Litviněnko, jej ale prý k tomu nakonec přivedly.

Lugovoj nešetřil nacvičenými úsměvy do kamer a potřásáním rukou se západními novináři. Podpořil také politickou linii Žirinovského strany: „Západ vystavěl své bohatství na krvi kolonií, zatímco my jsme našim sousedům přinesli civilizaci mírovou cestou. Přesto si troufají nás školit v demokracii."

V rozhovoru pro ruská média dále uvedl, že má i prezidentské ambice: „Stejně jako každý jiný ruský občan bych se rád stal prezidentem." Důstojník KGB provozuje soukromou bezpečnostní společnost.

Alexandr Litviněnko před svou smrtíŽirinovskij označil výběr Lugovoje jako přímou odpověď na „nestydatou" britskou žádost o jeho vydání. Britská obvinění popsal jako „pokus o řízené provokace proti ruským občanům".

Británie je podle něj navíc zodpovědná za většinu světových problémů ve 20. století. „Náš hlavní nepřítel jsou Anglosasové. Británie se snaží vládnout světu. Andrej je nyní náš předák v historické konfrontaci mezi naší zemí a Británií," uvedl Žirinovskij.

Tento populistický antisionistický politik (přestože sám má částečně židovský původ) se sice oficiálně přiřazuje k opozičním stranám, je ale považován za kremelskou figurku, která má za cíl přilákat hlasy početné ruské xenofobní voličské obce. Je téměř nemyslitelné, že by se Lugovoj na kandidátku dostal bez Putinova souhlasu.

Ruský prezident se snaží dodat své zemi její ztracený velmocenský lesk, jednotu federace ale dnes zpochybnil známý ruský věštec Anatolij Kašpirovský. Podle něj se v blízké budoucnosti rozpadne na řadu malých feudálních knížectví. Inu, v Rusku je evidentně možné téměř vše.

Na fotografiích: (1) Andrej Lugovoj (vlevo) a Vladimir Žirinovskij na včerejší tiskové konferenci, (2) Alexandr Litviněnko před svou smrtí v listopadu 2006 v Londýně.

Foto: (1) AP, (2) archiv

Autor: - ms -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ