Kandidát se zastřelil
Ukrajina není Rusko. Kručení v břiše - hlad po opozici
30.10.2012 11:10
Výsledky voleb do ukrajinského parlamentu ještě nejsou definitivně sečteny, ale vyvodit předběžné závěry a načrtnout obrysy nového parlamentu je už možné, napsal dnes ruský list Vedomosti. Účast oproti předchozím parlamentním volbám mírně poklesla z 62 na 58 procent, a tedy mluvit o politické apatii Ukrajinců je předčasné.
Předvolební kampaň, samo hlasování a sčítání hlasů se odehrávaly s četným porušováním pravidel, z čehož se soupeři vzájemně obviňovali.
Web internews.ua zaznamenal 1654 přešlapů, které připomínaly analogické metody používané v Rusku: opakované hlasování, podplácení voličů a očerňování protivníků.
Ale "hlasovací kolotoče" a další metody manipulace neměly účinek srovnatelný s ruským vzhledem k velkým rozdílům v politickém zaměření různých ukrajinských regionů.
Nicméně evropští pozorovatelé zaznamenali menší průzračnost oproti předchozím volbám a postěžovali si na ústup demokracie v zemi.
Strana regionů prezidenta Viktora Janukovyče se aktivně snažila působit ve stylu ruských metod budování "řízené demokracie". V předvolebním roce se zřekla nepopulárních iniciativ (zvýšení penzijního věku a daní z podnikání a rozpočtových úspor).
Janukovyč a jeho stoupenci dělali populistické tahy, co jim síly stačily: ruštinu zrovnoprávnili s ukrajinštinou v regionech s ruskojazyčným obyvatelstvem, trošku, ale přeci zvýšili platy státních zaměstnanců a penze.
Obnovili i výplaty úspor ze sovětských dob, které svého času zahájila Julija Tymošenková a které později přerušili.
Změna proporcionálního volebního systému na smíšený posílila možnosti režimu a s ním spjatých podnikatelů ovlivnit výsledky voleb za pomoci administrativních zdrojů, podplácení a jiných manipulací. Strana regionů také doufala v únavu Ukrajinců z nynější politické elity a fiasko opozičních vůdců. Tyto naděje se naplnily jen částečně.
Ukrajinský politický trh je svobodnější a na rozdíl od ruského se neřídí z jediného centra. Poptávka po nové opozici se projevila hned ve dvou silách - Udaru Vitalije Klička a radikálních nacionalistů ze Svobody. Růst rovnostářství a levicových nálad v důsledku ekonomických neúspěchů se promítl do zvýšení počtu hlasů pro komunisty, z 5,5 na 14,6 procenta hlasů.
Kdyby se hlasovalo jen podle stranických kandidátek, Strana regionů by si spolu s komunisty rozdělila hlasy po polovině s opozicí.
Podle neúplných výsledků Strana regionů spolu s vítězi z jednomandátových okruhů získá 205 až 210 poslaneckých míst ze 450, opoziční blok Vlast 93 až 98 mandátů, Kličkova strana a komunisté po 37, asi 30 připadne Svobodě, více než čtyři desítky nezávislí poslanci a ještě několik křesel obsadí předáci malých stran.
Situace se může mírně změnit ve prospěch opozice: výsledky ze západních regionů se sčítají pomaleji než z východních a jižních.
Strana regionů může získat v obvyklém spojenectví s komunisty a zlanařenými nezávislými poslanci kontrolu nad parlamentem. Ale pro budování "suverénní demokracie" ruského typu to stačit nebude. Podle ukrajinského experta Vladimira Fesenka nezávislí poslanci, více spjatí s obyvatelstvem, často hlasují podle momentální situace. Komunisté po posílení svého zastoupení v parlamentu mohou začít vlastní hry, aby si udrželi reputaci.
Nakonec - vzhledem k odlišné sociální kultuře a politickým rozdílům mezi východem a jihem na jedné straně a centrem a západem na druhé - vybudovat stát, ve kterém by se všechny mocenské páky soustředily v jedněch rukou, není možné bez rozpadu země. A na to ukrajinská elita nepřistoupí za žádných okolností.
Předběžné výsledky hlasování a zastřelený kandidát |
Do konečné volební bilance na Ukrajině zbývá sečíst deset procent hlasů a složení budoucího parlamentu je stále zřejmější. Ve sněmovně, která má 450 křesel, Strana regionů prezidenta Viktora Janukovyče získala zatím 193 míst a sama o sobě na většinu nejspíš nedosáhne. Jejími spojenci by se ale tradičně měli stát komunisté, kteří si zatím zajistili 34 mandátů. Podporu podle místních médií najde Janukovyč i ve značné části nezávislých poslanců, kterých se do sněmovny dostane nejméně 44. Sjednocená opozice Vlast expremiérky Julije Tymošenkové má zatím podle ústřední volební komise stovku poslaneckých míst, strana Udar Vitalje Klička 37 a nacionalistická strana Svoboda 34. I opoziční blok může přivábit některé nezávislé poslance, nicméně volební zisky očividně odkázaly opozici do tábora poražených. Podle procentního vyjádření volebních výsledků získala po sečtení devíti Sněmovna tak bude podle analytiků opět rozhádaná a nedostatečně akceschopná. Hledání stále nových "parlamentních spojenectví", které střízlivější komentáře označují za verbování přeběhlíků, může blokovat přijímání zákonů nezbytných pro vyvedení země z hluboké hospodářské krize. Volby mají i své velké poražené, mezi něž se zařadil například bývalý prezident Viktor Juščenko, jehož strana Naše Ukrajina propadla. Neuspěl ani nejslavnější ukrajinský fotbalista Andrej Ševčenko, který aktivně podporoval menší politickou stranu Ukrajina vpřed. K tragickým postavám voleb se zařadil jistý kandidát v Černovické oblasti, který se po přiznání volební prohry zastřelil. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.