Ukrajina obnovuje kvůli bezpečnosti brannou povinnost

Zahraničí
1. 5. 2014 19:43
Momentka z Doněcku.
Momentka z Doněcku.

Ukrajina obnovuje kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci na východě země brannou povinnost. Dekretem o tom podle zpravodajství BBC rozhodl úřadující prezident Oleksandr Turčynov.

Opatření přichází ve dnech, kdy proruští radikálové okupují řadu veřejných budov na východě země. Ukrajina dlouhodobě obviňuje Rusko z organizování akcí, při nichž jsou státní úřady obsazovány. Moskva to popírá. Podél hranic s Ukrajinou soustřeďuje Rusko kolem 40 tisíc vojáků.

Turčynov ve středu přiznal, že síly, které má ukrajinská vláda k dispozici, nejsou s to potlačit nepokoje v některých oblastech na východě země. Kyjev si tak stanovil za cíl zabránit tomu, aby se nepokoje rozšířily dál na západ.

Ukrajina je podle Turčynova v "plné bojové pohotovosti" kvůli obavám z toho, že ruská armáda nakonec na Ukrajinu přece jen vtrhne.

Dnes Turčynovův úřad uvedl v prohlášení, že povinná vojenská služba se obnovuje kvůli ohrožení celistvosti země s ohledem na zhoršující se situaci na východě a na jihu státu, na rostoucí sílu ozbrojených proruských bojůvek a na zábor úřadů státní správy.

Ukrajina má asi 130 tisíc vojáků. Se záložníky by mohla mít zhruba milion mužů ve zbrani.

Kyjev zrušil povinnou vojenskou službu teprve koncem loňského roku na základě zákona prosazeného tehdejším prezidentem Viktorem Janukovyčem. Ten uvedl,že jeho země projde vojenskými reformami, které vyústí ve vytvoření profesionální armády.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Evgeniy Maloletka

Další čtení

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ