Ukrajina: poslanci zběhli od Juščenka k Janukovyčovi
24.03.2007 09:35
Nejméně dvanáct poslanců ukrajinské opozice se v pátek připojilo k vládnoucí koalici premiéra Viktora Janukovyče, čímž zasadili vážnou ránu bloku prozápadního prezidenta Viktora Juščenka. Janukovyč dva dny poté, co do jeho vlády vstoupil i blízký spojenec prezidenta Anatolij Kinach a stal se ministrem hospodářství, vyzval i další poslance, aby přešli na jeho stranu.
Opozice v čele s někdejší premiérkou Julijí Tymošenkovou to označila "za státní převrat" a varovala, že Ukrajina ztratí svrchovanost.
Janukovyč, jehož vládnoucí koalice s komunisty a socialisty měla i dosud většinu v 450místném parlamentu, tvrdí, že i s přeběhlíky má 260 mandátů. V pátek oznámil, že se rozhodl přejmenovat protikrizovou koalici na koalici národní jednoty. "Je velmi důležité začít proces sjednocování v naší zemi," řekl Janukovyč. "Rok 2007 by se měl stát rokem stabilního rozvoje naší země a rokem sjednocení naší společnosti," řekl.
Juščenko obvinil Janukovyčovu koalici, že nevychází z demokratických principů, ale z vydírání a úplatků. Upozornil také, že se v poslední době zvyšuje počet nájemných vražd, a vyzval Janukovyčovu vládu, aby věnovala více pozornosti vyšetřování těchto trestných činů. V posledních měsících bylo na Ukrajině zavražděno nejméně šest podnikatelů.
Řešení? Předčasné volby
Tymošenková, jejíž blok podepsal koncem února s Juščenkovou stranou Naše Ukrajina dohodu o spolupráci na půdě parlamentu, naopak prezidenta Juščenka vyzvala, aby vypsal předčasné volby. Slibují si od nich odstranění promoskevské Janukovyčovy vlády.
Juščenko a Tymošenková byli hlavními postavami takzvané oranžové revoluce, která vypukla v prosinci 2004 v reakci na zfalšované prezidentské volby, jež údajně vyhrál Janukovyč. Vlna bouřlivých protestů vynesla nakonec k moci Juščenka, který se stal prezidentem, a Tymošenková stanula v čele vlády. Prozápadní "oranžová" koalice se však postupně rozpadla. Politická krize na Ukrajině po nerozhodných parlamentních volbách na jaře loňského roku vyústila v srpnu ve jmenování Janukovyče premiérem. Juščenko se s Janukovyčem tehdy dohodli na prosazování společných politických cílů a Janukovyč slíbil, že se nebude snažit odvrátit prozápadní směřování země, které je výsledkem oranžové revoluce. Jejich spolupráce se ale brzy rozpadla.
Juščenko za dva roky ve funkci prezidenta ztratil kvůli nerozhodnosti a častým a bouřlivým sporům se svými spojenci hodně ze své popularity. Podle posledních průzkumů veřejného mínění jeho podpora u obyvatel klesla z více než 52 procent před dvěma roky na současných devět procent.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.