Nový sporný zákon posilující postavení ruštiny na Ukrajině vyvolal v Kyjevě pouliční protesty opozice, podle které je tak ohrožena svrchovanost země. Policie rozehnala jednu demonstraci pomocí slzného plynu.
Ukrajinský parlament v úterý schválil kontroverzní zákon, kvůli němuž se před časem v parlamentu strhla rvačka. Nová právní úprava ve značné části země fakticky povyšuje ruštinu na úroveň druhého oficiálního jazyka. Kritici se obávají, že bude znamenat omezení ukrajinštiny a příklon Ukrajiny směrem k Rusku.
Na protest proti přijatému zákonu začaly v noci na dnešek v ukrajinské metropoli demonstrace, které podle opozice budou pokračovat, především v místě, kde má vystoupit prezident Viktor Janukovyč, jehož Strana regionů zákon prosadila.
Působnost nového zákona se vztahuje na jazyky, které jsou mateřštinou nejméně deseti procent obyvatelstva určitého regionu. Kromě ruštiny jde také třeba o běloruštinu, polštinu, rumunštinu, slovenštinu nebo jidiš.
Prozápadně orientovaní kritici se obávají, že nová právní úprava povede k dalšímu rozdělení země. Ruština je mateřským jazykem většiny obyvatel východu a jihu Ukrajiny.
Podle průzkumů ale dvě třetiny Ukrajinců souhlasí s tím, aby ruština měla postavení regionálního jazyka. Zákon je také považován za politický ústupek vůči Moskvě, která požadovala zvýšení významu ruštiny na Ukrajině.
Proti posílení pozice ruštiny se postavila i vězněná expremiérka Julija Tymošenková. Její strana oznámila, že pokud vyhraje říjnové parlamentní volby, zákon zase zruší.