Ukrajinské volby <span>hrozí patem</span>

Zahraničí
1. 10. 2007 10:25
Viktor Janukovyč
Viktor Janukovyč

Julije Tymošenková

Předčasné parlamentní volby na Ukrajině se při postupném sčítání hlasů přiblížily patu mezi dvěma znesvářenými tábory: proruským v čele s premiérem Viktorem Janukovyčem a prozápadním okolo prezidenta Viktora Juščenka a expremiérky Julije Tymošenkové. Nedělní hlasování přitom mělo ukončit politickou krizi, pramenící ze sporů mezi šéfem státu a šéfem vlády. Sčítání hlasů dosud pokračuje a celkový výsledek voleb zůstává na vážkách. Oba tábory se začaly obviňovat z manipulací a podvodů.

První odhady po uzavření volebních místností i dílčí výsledky slibovaly překvapivé vítězství Bloku Julije Tymošenkové a mírnou převahu staronové "oranžové koalice" ve sněmovně. Ale náskok se během dne rozplynul a došlo k obratu.

Po sečtení 90 procent hlasů vedla Janukovyčova Strana regionů s podporou 33,5 procenta voličů před Blokem Julije Tymošenkové s 31,3 procenta. Na třetí příčce následovala Juščenkova strana Naše Ukrajina se 14,5 procenty hlasů.

Do parlamentu by se podle předběžného skóre ještě dostali komunisté (5,3 procenta) a centristický blok někdejšího předsedy parlamentu Volodymyra Lytvyna s téměř čtyřmi procenty hlasů. Přesně na tříprocentní hranici pro vstup do parlamentu se ocitli socialisté, kteří by mohli převážit jazýček vah v Janukovyčův prospěch.

Prezident Juščenko oznámil, že nařídil bezpečnostním silám okamžitě vyšetřit podezřele pomalé sčítání hlasů na východě a jihu země, které jsou baštou Janukovyčových přívrženců. "Jasně říkám těm, kteří se chtějí do parlamentu dostat manipulacemi, že falšování bude potrestáno," řekl.

Viktor JanukovyčPremiér Janukovyč se proti prezidentově postupu ohradil jako proti pokusu upřít mu vítězství a nárok na sestavování nové vlády. "Teď musíme prohlásit, že jsme odhodláni bránit naši volbu," řekl. "Vyhráli jsme a jsem přesvědčen, že zase budeme sestavovat vládu, která naplní naděje lidu, vládu národní jednoty... Podle všech mezinárodních norem má Strana regionů právo formovat vládu," dodal.

Juščenko a Janukovyč se střetli již na podzim 2004, kdy podezření z falšování prezidentských voleb přimělo lidi vyjít na ulice. "Oranžová revoluce" skončila Juščenkovým zvolením do čela státu. Ale rozpory v "oranžovém táboře", které vedly k sesazení Tymošenkové z premiérské funkce, umožnily po parlamentních volbách loni na jaře Janukovyčův návrat do čela vlády.

Nárok na premiérské křeslo už dříve vnesla Tymošenková, jejíž straně první odhady i dílčí výsledky přisuzovaly vítězství. Na obrat při sčítání hlasů její strana zareagovala prohlášením, že výsledky se nejspíše falšují, aby se do parlamentu dostali i Janukovyčovi spojenci: komunisté a socialisté.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v předběžné zprávě konstatovala, že volby byly v souladu s obvyklými mezinárodními zvyklostmi. "Byly demokratické a celkově potvrdily otevřené a pluralitní ovzduší," napsala OBSE na své oficiální internetové stránce. Za svobodný označila hlasování Ukrajinců i Moskva.

Na fotografiích: 1) Julije Tymošenková, 2) Viktor Janukovyč

FOTO: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ