Ukrajinské zboží se pašuje na Donbas i přes vojenské koridory

Zahraničí
29. 11. 2017 06:22
Boje na Ukrajině, Donbas.
Boje na Ukrajině, Donbas.

Zboží ukrajinské produkce převáží pašeráci do ukrajinských separatistických oblastí přes oficiální kontrolní koridory i mimo ně. Pomáhají jim rovněž ukrajinští vojáci. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila ukrajinská pobočka mezinárodní protikorupční organizace Transparency International (TI). Podle aktivistů se pašují mimo jiné potraviny, léky, elektronika nebo textil.

Konflikt na východě Ukrajiny vypukl v roce 2014 po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Radikálové v Doněcké a Luhanské oblasti na východě země vyhlásili následně takzvané lidové republiky. Boje mezi ukrajinskou armádou a separatisty si doposud vyžádaly na deset tisíc životů, z regionu uprchly bezmála tři miliony lidí.

Ukrajinské zboží se podle aktivistů pašuje na území separatistů přes oficiální silniční a železniční přechody, prostřednictvím humanitárních a logistických center určených pro maloobchod (kde se místo toho uskutečňuje velkoobchod s rebely), mimo určené kontrolní koridory nebo prostřednictvím takzvaného přerušeného tranzitu. Ten se uskutečňuje přes území Ruska.

Organizace také upozorňuje, že do nezákonného obchodování s rebely jsou zapojeni vojáci i další ukrajinští činitelé, někteří spolupracují přímo se separatisty. Při převozu zboží obdrží hlídka úplatek, který následně předá svému nadřízenému a ten často svému veliteli.

Podle zprávy aktivistů pašují překupníci zboží i v opačném směru. Přes Ukrajinu pak z Donbasu do Evropské unie putují především cigarety, alkohol a drogy.

"Nelegální obchodování s regiony (separatistů) podporují dva faktory: vysoké výnosy a vysoká poptávka po ukrajinském zboží na těchto územích," cituje zprávu list Ukrajinska pravda.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Evgeniy Maloletka

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ