Ukrajinskou plynovodní síť budou Rusové potřebovat i v roce 2020

Zahraničí
20. 3. 2018 14:45
Šéf ruské státní plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller.
Šéf ruské státní plynárenské společnosti Gazprom Alexej Miller.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom bude potřebovat ukrajinskou plynovodní síť i v roce 2020, po skončení platnosti tranzitní dohody. Infrastruktura v Evropské unii totiž nebude připravena pro odběr plynu z projektu Nord Stream 2, uvedl server ruského listu Kommersant.

V závěru roku 2019, kdy vyprší platnost dohody o tranzitu ruského plynu, bude Gazprom s to posílat přes Nord Stream 2 maximálně 34 miliard metrů krychlových plynu ročně, zatímco projektovaná kapacita je 55 miliard. Z tohoto pohledu se uzavření nové smlouvy s Ukrajinou jeví jako nevyhnutelné, píše list.

Plynovod Eugal, který má na Nord Stream 2 navazovat a vést z pobřeží Baltského moře do Polska a České republiky, bude zřejmě dokončen až v závěru roku 2020. Uvedl to německý provozovatel plynovodů Gascade, stěžejní vlastník Eugalu.

V roce 2009 podepsaly Gazprom a Naftogaz dvě smlouvy o plynu. Jedna se týkala dodávek ruského plynu pro Ukrajinu a druhá tranzitu ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu. Obě smlouvy jsou platné do 31. prosince 2019.

Vzhledem k tomu, že plynovod Nord Stream 2 nebude po tomto datu možné plně využít, neexistuje podle listu ani teoretická možnost, že by Gazprom tranzitní dohodu s Ukrajinou minimálně na rok 2020 nepotřeboval. Gazprom zprávu odmítl komentovat.

Gazprom kromě projektu Nord Stream 2 plánuje rovněž vybudování minimálně jedné větve plynovodu TurkStream, která by přepravovala ruský plyn do jižní Evropy. Podle zprávy agentury Reuters z počátku března se mu však zatím nepodařilo dosáhnout konečné dohody s Tureckem. Kromě toho Bulharsko, Srbsko a Maďarsko je teprve ve fázi počátku výběrových řízení na výstavbu.

List spočítal, že Gazprom bude muset v roce 2020 přepravit přes Ukrajinu až 43 miliard metrů krychlových plynu, a to mu plynovody, které má k dispozici, zřejmě neumožní. Pokud se mu nepodaří objem sjednaných dodávek splnit, poruší dlouhodobé smlouvy s odběrateli, což může mít za následek pokuty a ztrátu miliard dolarů, píše Kommersant.

Autor: ČTK , Kommersant Foto: , ČTK/AP/Alexander Zemlianichenko

Další čtení

Pulitzerovu cenu dostal i palestinský spisovatel. Bili ho a vyslýchali

Zahraničí
6. 5. 2025
Papoušek kakadu

Šílenci jsou všude. V Austrálii někdo otrávil tři sta chráněných papoušků

Zahraničí
6. 5. 2025
ilustrační foto

Zakáže Nový Zéland dětem sociální sítě? Možná pro ně budou až od 16 let

Zahraničí
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ