Ukrajinský prezident dostane zpět bývalou moc

Zahraničí
1. 10. 2010 11:16
Ústavní změny byly výsledkem oranžové revoluce a nestabilního spojenectví prezidenta Juščenka (na obrázku) s premiérkou Tymošenkovou.
Ústavní změny byly výsledkem oranžové revoluce a nestabilního spojenectví prezidenta Juščenka (na obrázku) s premiérkou Tymošenkovou.

Ukrajinský ústavní soud otevřel cestu k opětnému posílení prezidentských pravomocí, když označil za nezákonný způsob jejich omezení v roce 2004. Soud se zabýval politickou reformou z dob oranžové revoluce, jež výrazně posílila pravomoc premiéra a parlamentu. Ústavní změny tehdy stejně příliš nezklidnily spory mezi prezidentem Juščenkem a premiérkou Tymošenkovou.

Formálním důvodem ústavní stížnosti byly procedurální chyby, k nimž mělo před šesti lety při schvalování zákona o politické reformě dojít. Poslanci vládní Strany regionů, kteří stížnost podali, chtějí touto cestou umožnit prezidentovi Viktoru Janukovyčovi, aby snadněji prosadil svůj politický program a udržel pod kontrolou rozbouřenou ukrajinskou politickou scénu.

Podle ústavy platné do roku 2004 měl prezident v zemi hlavní výkonnou moc, navrhoval parlamentu osobu premiéra a měl právo ho i odvolat, jmenoval ministry klíčových resortů i šéfy regionů.

Viktor Janukovyč reprezentuje převážně rusky mluvící východ země a k Moskvě má blíž.Po schválení politické reformy, která jako ústavní zákon vstoupila v platnost o dva roky později za vlády prozápadního prezidenta Viktora Juščenka, se stal rozhodující politickou figurou premiér.

Tento post tehdy obsadila nynější šéfka opozice Julija Tymošenková, a právě konflikt mezi ní a prezidentem Juščenkem později ukrajinské vedení zcela paralyzoval. Spor v řadách prozápadních reformátorů nakonec přivedl předsedu opoziční proruské Strany regionů Viktora Janukovyče do prezidentského úřadu.

Hrozí ústavní chaos

Prezidentský systém, který je běžný ve většině postsovětských států s výjimkou Pobaltí, podle ukrajinských médií výrazně posílí Janukovyčovo postavení a otevře dveře k dalším reformám, které směřují k těsnější spolupráci s Ruskem. Proti návratu k prezidentskému systému je hlavní opoziční strana Julije Tymošenkové, ale i komunisté.

Julija Tymošenková a její strana s návratem k prezidentskému systému nesouhlasí.Podle ukrajinských médií může dnešní soudní verdikt vnést do ukrajinského politického systému zmatek. Právní experti varují, že podle dnešního výroku ústavního soudu země řadu let fungovala s fakticky vadnou ústavou. Na jejím základě bylo přitom schváleno nemálo navazujících zákonů, jejichž osud je nyní nejasný.

Není navíc zřejmé, zda zrušením politické reformy schválené v roce 2004 automaticky nastává předešlý právní stav, tedy zda se země bez dalších právních kroků vrací k prezidentskému systému. Podle některých expertů musí ještě ústavní zákon o politické reformě zrušit jednokomorový ukrajinský parlament. Je přitom sporné, zda stoupenci prezidentského systému mají v parlamentě ústavní většinu.

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ