Úspěch Porošenka. Povstalci z Donbasu slíbili dodržovat příměří

Zahraničí
23. 6. 2014 19:01
Povstalci z Doněcké a Luhanské oblasti se zavázali dodržovat příměří.
Povstalci z Doněcké a Luhanské oblasti se zavázali dodržovat příměří.

Za první úspěch mírového plánu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka ukrajinská média označují dohodu o oboustranném příměří, která v pondělí vzešla z prvních přímých jednání mezi donbaskými vzbouřenci a zástupci kyjevské vlády. Jednání v Doněcku vyústilo v závazek oboustranného zastavení palby, který má trvat do pátečního rána. Do té doby mají obě strany čas na to, aby dosáhly širší dohody o ukončení násilností. Dosud platilo jednostranné týdenní příměří, vyhlášené Porošenkem v pátek večer.

Oboustranný závazek dodržovat klid zbraní vzešel z důvěrných konzultací, které se uskutečnily v budově doněcké oblastní správy okupované separatisty. Do jednání se zapojili zástupci kyjevské vlády i proruských ukrajinských organizací, diplomaté z Ruska, emisaři OBSE a reprezentanti separatistů. Podle Kyjeva už v okamžiku zahájení rozhovorů žádné bojové operace na východě Ukrajiny neprobíhaly.

Obě znepřátelené strany v zájmu zastavení palby ustoupily ze svých pozic. Povstalci tvrdili, že prvořadou podmínkou jakýchkoli jednání je stažení ukrajinské armády z Donbasu. Kyjev zase trval na tom, že nebude jednat se zástupci povstaleckých "lidových republik", které označuje za teroristy.

Vzbouřenci se nakonec místo odchodu vojsk spokojili s jednostranně vyhlášeným zastavením palby a k příměří se nakonec připojili. Ustoupil i prezident Porošenko, který na jednání do Doněcka vyslal exprezidenta Leonida Kučmu, který formálně zástupcem kyjevské vlády není.

Zpráva o zastavení palby přišla krátce po jednání ministrů zahraničí Evropské unie v Lucemburku. Ministři vyzvali Rusko, aby znemožnilo přesuny lidí a zbraní přes svou hranici s Ukrajinou a využilo vlivu na promoskevské separatisty na východě Ukrajiny, kteří se mají zdržet násilí a složit zbraně.

"Dali jsme jasně najevo, že odsuzujeme to současné dění, kdy na ruské straně stále není vidět ochota pomoci tomu procesu," řekl novinářům český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Závěry pondělní schůzky jsou podle něj "jasnou výzvou" Rusku, aby pomohlo situaci řešit.

Slibný vývoj na Ukrajině byl předmětem telefonických besed mezi světovými státníky. Německá kancléřka Angela Merkelová besedovala s Porošenkem, který ji sdělil, že zve ruské pozorovatele na východ Ukrajiny, kde by měli monitorovat příměří.

Ruský prezident Vladimir Putin telefonoval o situaci na Ukrajině se šéfem Bílého domu Barackem Obamou. Řekl mu, že prioritní význam pro uklidnění situace na Ukrajině má "reálné" ukončení bojových akcí a zahájení přímých jednání mezi vládou a povstalci. Obama Putinovi připomněl, že Rusko může v případě další eskalace vyhroceného sporu na východě Ukrajiny čelit dalším západním sankcím.

Česká republika dala na vědomí, že je připravena přijmout zraněné z východu Ukrajiny. Ministerstvo vnitra připravuje podklady pro pokračování programu Medevac a čeká, zda Kyjev projeví o nabídnutou pomoc zájem. Po pondělním jednání Bezpečnostní rady státu to oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Rozsah případné pomoci bude podle něj záležet na požadavcích ukrajinské strany. Česko už dříve přijalo na léčení 39 Ukrajinců zraněných při potlačování protestů v Kyjevě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Sergei Chuzavkov

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ