Uzbecký prezident Islam Karimov dnes požádal Moskvu o ruskou podporu kvůli obavám, že chystané stažení jednotek NATO z Afghánistánu zvýší ohrožení postsovětské Střední Asie "extremismem a terorismem" a tamní autoritářské režimy by mohly být smeteny jako severoafrické diktatury za "arabského jara".
"To, co začalo v severní Africe, to vše má za cíl proniknout na území, která se (extremistům) zdají příhodná," prohlásil Karimov po jednání s ruským hostitelem Vladimirem Putinem.
"Jsou politické a ideologické síly, které by chtěly uskutečnit své dalekosáhlé plány, a jsou živly hovořící o jistých ambicích," dodal, zřejmě i v narážce na opozici, kterou vyhnal do exilu. "Nikdo nám nevyhlašuje válku. Ale důsledky plíživé expanze terorismu, extremismu a náboženského radikalismu mohou být ještě horší," varoval.
Podle uzbeckého prezidenta je už cítit, jak na "nepředvídatelnost situace" v regionu doléhá plánované staženi aliančních sil z Afghánistánu, a proto se zajímal o pohled Ruska na možná "preventivní opatření" k udržení stability - a Putinovy odpovědi jej prý uspokojily. Další podrobnosti však neprozradil.
Návštěva Moskvy byla první prezidentovou cestou do zahraničí od konce března, kdy exilová opozice rozšířila pověsti, že pětasedmdesátiletý šéf státu údajně utrpěl infarkt a je ve vážném stavu. Na obrazovkách ruských televizí však vypadal "v dobré formě".
Uzbekistán, kterému Karimov vládne už od sovětských dob, je často kritizovaný Západem za porušování lidských práv. Nemá ani jednoduché vztahy s Moskvou, od níž si snaží udržet odstup a neváhá kritizovat i ruské základny v sousedním Tádžikistánu a Kyrgyzstánu, s nimiž má Taškent špatné vztahy.
Snad shodou okolností Rusko právě dnes pohrozilo Tádžikistánu přerušením železničního spojení, a to kvůli využívání této cesty k pašování narkotik z Afghánistánu.
"Jsme velice znepokojeni situací okolo drog. Tato trať je systematicky využívána k pronikání drog do Ruska," prohlásil jeden z náčelníků ruských pohraničníků Vladimir Molčanov.
K přerušení železničního spojení s Tádžikistánem - z hygienických důvodů kvůli otřesnému stavu vlaků - nedávno vybídli i vicepremiér Dmitrij Rogozin a hlavní hygienik Gennadij Oniščenko.