V Čečensku se systematicky používá mučení, včetně elektrických šoků, na vězních jsou násilím vynucována přiznání, která jsou často vymyšlená, jsou tu unášeni lidé. Upozornil na to ve středu v čečenském hlavním městě Grozném komisař Rady Evropy Thomas Hammarberg a vyzval čečenského úřadujícího prezidenta Ramzana Kadyrova, aby nepřipustil beztrestnost a svévolné počínání pořádkových sil v této kavkazské republice.
"Rodiny těch, kdo byli uneseni nebo zatčeni, mají právo vědět, co se stalo s jejich příbuznými," řekl Hammarberg při jednání s Kadyrovem týden před plánovanou konferencí o lidských právech v Grozném. Komisař pro lidská práva vyjádřil znepokojení nad tím, že nejsou trestně stíháni únosci a že se při zatýkání zachází s podezřelými surově.
"Lidé říkají, že jsou zadrženi, potom mučeni elektrošoky, že jsou násilím nuceni podepsat přiznání, která jsou v mnoha případech zcela vykonstruovaná," podotkl. "Nejde jen o jeden či dva případy, ale o celý systém. Je třeba s tím skoncovat," dodal Hammarberg.
Ramzan Kadyrov: Porušujeme lidská práva, ale máme naději
Kadyrov, bývalý premiér a pravděpodobný příští prezident Čečenska, připustil, že k porušování lidských práv v jeho republice docházelo a dochází. Hájil se tím, že v minulosti nebyl prokurátorem, nýbrž premiérem, a nemohl tedy nic dělat. Slíbil však, že nechá vše vyšetřit a nedovolí "jediný případ únosu".
"Práva u nás byla porušována a ještě jsou, ale navštivte vesnice a uvidíte, že tam nikdy nebylo tolik naděje jako dnes," prohlásil.
Hammarberg, který pobývá v Čečensku od úterý, navštívil kasárna čečenské armády, nemocnici, školu, vězení a policejní komisařství. V pátek je očekáván v Moskvě, kde uspořádá tiskovou konferenci.
Ramzan Kadyrov, někdejší rebel a syn prezidenta Achmata Kadyrova zavražděného v roce 2004, nyní kontroluje celou oblast za pomoci svých bezpečnostních sil a ruské armády. Organizace hájící lidská práva nadále obviňují Kadyrovovy síly z únosů a mučení civilistů. Některé z nich chtějí bojkotovat nadcházející konferenci, protože ta by podle nich znamenala potvrzení legitimity čečenského předáka.
Foto: ČTK