V Gruzii po demonstracích panuje <span>výjimečný stav</span>

Zahraničí
7. 11. 2007 20:46
Demostrant před policenjním kordonem v Tbilisi
Demostrant před policenjním kordonem v Tbilisi

Demostrant před policenjním kordonem v TbilisiGruzie vyhlásila výjimečný stav na 15 dní s platností na celém území země. S odvoláním na ministra hospodářství Georgi Arveladzeho to oznámila agentura Reuters. Toto mimořádné opatření následuje poté, co proti tisícovkám demonstrantů požadujícím odstoupení prezidenta Michaila Saakašviliho tvrdě zasáhla policie.

Ministerský předseda Zurab Nogaideli před tím v televizi oznámil, že v zemi došlo k pokusu o převrat a vyvolání nepořádku. Saakašvili v odpoledním televizním projevu prohlásil, že do nynějších nepokojů v zemi jsou zapleteny ruské tajné služby. Moskva v reakci oznámila, že chystá "adekvátní" odpověď.

Gruzínské ministerstvo zahraničí označilo několik zaměstnanců ruského velvyslanectví za nežádoucí osoby, byli obviněni ze "špionážní aktivity", řekl prezident Saakašvili v televizním projevu.

Podle agentur jde o tři pracovníky ruské ambasády. Agentura RIA Novosti s odvoláním na anonymní diplomatické zdroje zase uvedla, že Rusko vyhošťuje tři pracovníky gruzínského velvyslanectví. Tbilisi zároveň povolalo do vlasti svého velvyslance v Moskvě.

Moskva označila rozhodnutí Gruzie vyhostit ruské diplomaty za nezodpovědnou provokaci. Na výroky prezidenta Saakašviliho o tom, že za nynějším napětím v Gruzii stojí ruské zpravodajské služby, prý Rusko brzy odpoví. Chystáme "adekvátní odpověď", citovala agentura AFP z komuniké ruského ministerstva zahraničí.

Středeční demonstrace gruzínské opozice za odstoupení prezidenta Michaila Saakašviliho přerostla v masové střety speciálních pořádkových sil s demonstranty. Stovky lidí byly zraněny, policie použila slzný plyn, vodní děla, vzduchem svištěly gumové projektily.

Podle agentury RIA Novosti, která se odvolává na gruzínské ministerstvo zdravotnictví, bylo zraněno asi 360 lidí. Většina z nich byla po ošetření v nemocnicích propuštěna, ale hospitalizováno muselo být asi 100 lidí.  V podvečer policie vtrhla do budovy televize Imedi, která ve svém vysílání dávala velký prostor opozici. Nezávislá společnost vzápětí oznámila, že přestává vysílat. V ulicích Tbilisi se objevili vojáci.

Gruzínsko-ruské vztahy jsou dlouhodobě napjaté, a to nejen kvůli ruské podpoře separatistické Abcházie a proruské Jižní Osetie, které Tbilisi považuje za součást Gruzie. Prozápadní vláda v Tbilisi čelila v minulosti například embargu na vývoz gruzínského zboží do Ruska, ruské úřady deportovaly ze země řadu etnických Gruzínů. Obě země se vzájemně obviňují, že právě ta druhá se trvale stará o eskalaci konfliktu.

FOTO: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Oblast u pobřeží Aljašky zasáhlo zemětřesení o síle 7,3 stupně

Zahraničí
17. 7. 2025

Netanjahuovu vládní koalici opustila další strana

Zahraničí
16. 7. 2025

Osmnáctý balík sankcí proti Rusku nebyl schválen, slovenská blokace trvá

Zahraničí
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ