V misi OBSE působí ruští agenti, tvrdí Kyjev

Zahraničí
15. 4. 2015 19:13
Členové OBSE na Ukrajině.
Členové OBSE na Ukrajině.

Kyjev má podezření, že v misi evropských pozorovatelů v Donbasu působí tajní spojenci separatistů. Prohlásil to v ukrajinské televizi ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Jeho slova podpořil i poslanec Andrij Teteruk, podle něhož někteří pracovníci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) fakticky pracují pro ruské tajné služby.

Klimkin se obává, že někteří členové pozorovatelské mise tajně navádějí palbu separatistů na ukrajinské armádní pozice. "Po návštěvě zástupců mise OBSE v našich obranných postaveních docházelo k ostřelování těchto postů. Detailně posuzujeme každý takový fakt, a máme-li podezření, že se na tom některý účastník mise podílí, velmi vážně o tom s vedením mise jednáme. A vždy se správným výsledkem," konstatoval ministr.

V donbaské misi OBSE je ale podle Klimkina mnoho lidí, kteří aktivně podporují režim zastavení palby a stahování těžké techniky. "S vedením mise máme efektivní a plodné kontakty. Skupina celkově vykonává velmi důležitou práci a jsme za to vděčni. Mise ale musí být lepší a my k tomu chceme přispět," zdůraznil ukrajinský politik.

Jeho podezření sdílí i Andrij Teteruk, člen branného a bezpečnostního výboru ukrajinského parlamentu. Ukrajinská tajná služba má podle něj důkazy o tom, že jednotliví členové pozorovatelské mise fakticky vykonávají funkce agentů ruské rozvědky.

"Máme fotografie, na nichž se ve vozidlech pozorovatelů OBSE přemisťují bojovníci lidových republik. Mise pomáhá nepřátelské straně, kterou kontrolují Rusové," prohlásil poslanec.

V poslední době podle něj stále víc postů v OBSE zastávají Rusové. "Naše tajné služby mají přímé důkazy, že někteří pracovníci OBSE plní příkazy Moskvy. Připravujeme protest, abychom misi OBSE přinutili se těchto lidí zbavit nebo jim aspoň zakázat působení na Ukrajině. Vždyť plní funkční povinnosti důstojníků ruské rozvědky," uvedl Teteruk.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Evgeniy Maloletka

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ