V ruském dole byla zřejmě zanedbána bezpečnost

Zahraničí
26. 3. 2007 14:12
Pozůstalí Vladimira Rychkova v pravo a jeho syna Dmitrije, kteří zahynuli při důlním neštěstí.
Pozůstalí Vladimira Rychkova v pravo a jeho syna Dmitrije, kteří zahynuli při důlním neštěstí.

Pozůstalí Vladimira Rychkova v pravo a jeho syna Dmitrije, kteří zahynuli při důlním neštěstí.Hrubé porušení pravidel používání důlní techniky se podle předběžných výsledků vyšetřování stalo s největší pravděpodobností příčinou havárie na šachtě Uljanovskaja v sibiřské Kemerovské oblasti, kde 19. března explodoval metan. Největší důlní neštěstí v novodobých dějinách Ruska si vyžádalo 108 mrtvých, dva horníci jsou stále nezvěstní.

Ruská služba technického dohledu (Rostěchnadzor) v pondělí oznámila, že v nejbližších dnech v souvislosti s výsledky šetření tragédie prověří všechny šachty a důlní společnosti v zemi.

V tiskové službě Rostěchnadzoru ale nedokázali vysvětlit, jakých konkrétních prohřešků při práci se měli před výbuchem dopustit lidé v šachtě Uljanovskaja. "Prověrky tam pokračují. Konečné výsledky nebudou dříve než příští týden," citovaly agentury mluvčího dozorčího úřadu Jevgenije Anošina.

Konstantin Pulikovskij, šéf úřadu, který zodpovídá za ekologickou, technickou a jadernou bezpečnost v Rusku, v pondělí nařídil prověrky šachet ve všech regionech. Pokud inspektoři odhalí v dolech porušení bezpečnosti práce, mohou nařídit jejich uzavření. Šest desítek dolů v Kemerovské oblasti, která je velmi bohatá na uhlí, už se podobné prověrce podrobuje od minulého týdne.

Zodpovědnost za bezpečnost práce v dolech leží podle ruských zákonů na majitelích. Podle důlních odborářů ale neexistují v zemi kompetentní místa, kde by byla bezpečnost práce v dolech vědecky zkoumána či vyučována. "Současné vědecko-výzkumné instituty nejsou ve stavu, aby se mohly zabývat otázkami bezpečnosti, sami jsou oškubané. Nemají prostředky na vlastní existenci a většinou dělají práci, která jim nenáleží," uvedl šéf hornického odborového svazu v Novokuzněcku Petr Buchtijarov. Problémy bezpečnosti na šachtách podle něj neřeší ani stát.

Mezitím na šachtě Uljanovskaja stále pátrají po dvou posledních nezvěstných hornících. Z části zatopené šachty je odčerpávána voda, což může podle znalců trvat ještě několik dní. Na speciálním kontě, jehož výtěžek bude rozdělen mezi rodiny mrtvých horníků, už se sešlo 20 milionů rublů (asi 16 milionů korun).

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace oznámilo, že v zemi od počátku roku při 721 neštěstích a katastrofách zahynulo více než 1500 lidí a přes 4000 byly zraněny. I tak vysoká čísla ale pokládají ministerští úředníci za úspěch; loni bylo o čtvrtinu více neštěstí i obětí. Jen v minulém týdnu při třech největších neštěstích - při výbuchu v šachtě Uljanovska, požáru domova důchodců na jihu Ruska a nočního klubu v Moskvě - zemřelo celkem 182 osob a 312 bylo zraněno.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Dva lidé zemřeli při jízdě na střeše vagonu v Berlíně

Zahraničí
27. 4. 2025

Po explozi v přístavu u íránského Bandar-Abbásu je 14 mrtvých a 750 zraněných

Zahraničí
26. 4. 2025

Motorkáři Noční vlci vyrazili z Moskvy. Do Evropy je možná nepustí

Zahraničí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ