Z Gruzie odjede ve středu ráno dalších dvanáct českých občanů. Autobus je odveze do hlavního města Arménie Jerevanu a odtud je do Prahy přepraví český letecký speciál, který do regionu dopraví humanitární pomoc. Český velvyslanec v Tbilisi Ivan Jestřáb v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ říká, že ambasáda zdaleka nemá přehled o všech českých občanech, kteří se v Gruzii pohybují.
Jaká je nyní atmosféra v Gruzii?
Tady v Tbilisi byla masová demonstrace v centru města a prezident Michael Saakašvili na ní oznámil, že Gruzie vystupuje ze SNS a to navždy. To je další politický signál vůči Rusku.
Co se děje na ambasádě?
Finalizujeme seznam českých a dalších občanů, kteří zítra ráno vyrazí směr Jerevan, aby posléze využili českého leteckého speciálu a vrátili se do Prahy. Není to jednoduché, musíme oslovit každého Čecha, o kterém víme. Je to poslední možnost, jak můžeme umožnit našim občanům opustit prostor Gruzie. Nepředpokládáme totiž, že by byly ještě nějaké speciální lety. Chceme tedy všem dát možnost.
Kolik Čechů tedy v Gruzii ještě je?
To je poměrně obtížná otázka, protože o celé řadě Čechů vůbec nevíme. Nebo jsme se o nich dozvěděli, ale oni už nepovažovali za nutné informovat nás o tom, že odjeli sami. Pak jsou Češi o kterých tušíme, že jsou tady, ale nemáme na ně spojení. Třeba víme, že někdo potkal v horách skupinu, ale jestli opustili Gruzii, nebo jsou stále v horách a tedy v relativním bezpečí před bombardováním... Nevíme.
Rozhodli se někteří Češi nevyužít vaší nabídky a v Gruzii zůstat?
Jsou tady takoví. Jde o lidi, kteří tu pracují pro firmy a mají tady svůj byt, nejsou to tedy turisté. A dále třeba pracovníci kanceláře organizace Člověk v tísni. Uvažovali o odjezdu, ale vzhledem k potřebě humanitární práce se rozhodli, že zůstanou.
Kolik lidí tedy ve středu ráno vypravíte na cestu domů?
Zatím jich je dvanáct, další místa jsme nabídli našim polským přátelům, protože ty předchozí transporty byly polské, plus dalším státům Evropské unie. Autobus je odveze do Jerevanu a odtud je přepraví český letecký speciál do Prahy. Vzdušný prostor Gruzie je pořád nebezpečný a letadlo tak nemůže přistát tady.
Bylo obtížné sehnat v Gruzii autobus, který by Čechy odvezl?
Nebylo to jednoduché, ale máme poměrně široké kontakty na místním ministerstvu zahraničí, a tak jsme věděli, komu říct a kdo nám může pomoci. Takže nakonec to zase tak dlouho netrvalo.
Jak tu situaci zvládáte vy osobně?
Únava. Popravdě musím říct, že už se ten zápřah projevuje. S kolegy z jiných zastupitelských úřadů a ministerstva zahraničí si vyměňujeme esemesky do jedné hodiny do noci a bavíme se o tom, co se děje, co se chystá a jaké jsou nálady.
Vaše rodina v Gruzii zůstala?
Moje manželka tady ještě je, ale posílám ji domů.
Foto: AP, Jan Schejbal, Reuters