Minulý týden se Rusko na státním pohřbu rozloučilo se slavným konstruktérem zbraní Michailem Kalašnikovem (94), tvůrcem legendární útočné pušky AK-47. A zdá se, že v bývalém ruském prostoru se vynálezcům zbraní daří, byť trochu jiného kalibru. Na trh se už brzy dostane zcela nový, unikátní kulomet, který je ze dřeva a jenž dokáže vypálit až 17 projektilů za vteřinu.
Lze si ho pořídit i bez zbrojního průkazu. Jde jsou totiž gumičky.
Novou zbraň, kterou vynalezl a vyrobil ukrajinský student Saša Špetnyj, ocení hlavně chlapci. Ale určitě i mnozí pánové, kteří v mládí se svými kamarády sváděli gumičkové střelecké souboje, nejlépe s těmi na zavařovací sklenice. Nová ukrajinská zbraň by z nich mezi dětmi udělala Ramba.
Student umění a designu na univerzitě v ukrajinském Luhansku na svém propagačním videu vysvětluje, že zbraň vynalezl sám, vymodeloval ji na počítači a vyrobil na fréze. Vymyslel rovněž způsob, jak kulomet co nejrychleji nabít.
Jsou dva způsoby, jak kulomet naládovat. Přímo na zbraň lze natahovat jednu gumičku za druhou, což přirozeně trvá dlouho. Proto vynašel speciální rychlonabíječ, s jehož pomocí ztratí střelec jen několik minut. Tím více a častěji si může užívat palbu.
Rychlopalný dřevěný kulomet se už brzy začne vyrábět sériově, a pokud vše půjde podle Sašových plánů, prodej odstartuje v první půli příštího roku. V maloobchodě má originální zbraň přijít na 85 amerických dolarů (asi 1700 Kč). Za tuto sumu získáte také 700 gumiček.
Na rozjetí výroby potřeboval ukrajinský student pět tisíc dolarů. Jeho crowdfunding project na webu byl ale tak úspěšný, že se mu podařilo rychle získat od privátních investorů osminásobek původně zamýšlené sumy.
Při svém konstruování se Saša inspiroval Gatlingovým kulometem, jednou z prvních úspěšných realizací toho typu zbraně. Tvořilo jej několik hlavní s vlastní nábojovou komorou. Hlavně byly rovnoměrně uspořádány kolem středové hřídele.
Americký vynálezce Richard Jordan Gatling sestrojil svůj první prototyp roku 1861 a příští rok získal na tuto zbraň patent. Zbraň našla první širší uplatnění ve válce Severu proti Jihu (1861 až 1865). Gatlingův princip se později osvědčil i při konstrukci dalších typů zbraní.