Z Putina už se pomalu stává Medveděv. A obráceně

Zahraničí
30. 9. 2011 19:15
Já na bráchu, brácha na mě...
Já na bráchu, brácha na mě...

Do "kremelské rošády", kdy si prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir Putin prohodí funkce, zbývá ještě osm měsíců a dvoje volby. Ale chvílemi se zdá, že se oba politici do nových rolí už začínají vžívat.

Medveděv ve středu obcházel zvenigorodské domácnosti, aby se poptal, zda mají v bytech dost teplo, a u starosty zjišťoval, kolik má ve městě kotelen. "Je to darebáctví," tepal pak na poradě provinční byrokraty, kteří v létě zaspali přípravy na zimu. Putin tou dobou debatoval se spisovateli o stavu ruské literatury a knižního trhu a zároveň vyvracel fámy, že je tichým společníkem tajnůstkářského obchodníka s ropou Gennadije Timčenka.

Až dosud se "chození mezi lid" s televizními kamerami za zády zdálo být koníčkem šéfa vlády, zatímco debaty obstarával spíš šéf státu. Nadcházející střídání rolí ve vládnoucím tandemu si však zřejmě žádá retuše v image.

Kdo vlastně vládne Rusku?Od minulé soboty je všem jasné, že Putin se do Kremlu vrátí. Ale politologové a komentátoři si už lámou hlavu nad otázkou, jaký Putin to bude.

The New York Times už předpověděl, že "Putin 2.0" převezme agendu svého předchůdce, jehož rétorika dlouho budila naděje liberálů a Západu, že se Kreml odvrátí od poloautoritářského režimu, nastoleného v Putinově prezidentské éře let 2000 až 2008.

Skutečně, premiér během uplynulého týdne s nebývalou vřelostí hovořil o ochráncích lidských práv, o potřebě sepětí lidí a úřadů, zasazoval se za "e-vládu" místo štosů úředních lejster a dokonce brojil proti notorické korupci při státních zakázkách. To vše bývala Medveděvova doména.

"Putin se ukazuje z nové stránky," usoudil anglojazyčný list The Moscow Times. Ale premiérův mluvčí Dmitrij Peskov popírá, že by ministerský předseda chtěl vylepšovat svou pověst. V možnost Putinovy změny nevěří ani občanský aktivista Valerij Borščov, který se jako člen prezidentské rady pro lidská práva zasazuje o objasnění smrti právníka Sergeje Magnitského v moskevském vězení.

Putin (vlevo) a Medveděv na sjezdu jednotného Ruska.

"(Putin) je silně proti reformám a udělá vše, aby ochránil kliku lidí ze silových resortů (obrany, vnitra a tajných služeb)," tvrdí.

Právě za minulostí agenta tajné služby mnozí vidí zdroj Putinovy schopnosti přizpůsobit se rozdílným prostředím a umně vycházet jak s pastevci, tak s literáty. V debatách s intelektuály připouští i odvážné dotazy na "bolavé" otázky. "Na spisovatele je Putin vždy hodný," objasňuje opoziční poslanec Ilja Ponomarjov. Ale myslí si, že z premiérovy strany jde o cynismus.

Putin a Medvedě..., pardon lední medvěd. Politik moha tváří.I jako prezident dokázal Putin vystřídat hodně rolí, od liberála a holubice po znárodňovatele a jestřába, který vztahy se Západem dovedl na pokraj nové studené války. 

Mnozí čekají změny k horšímu. Po internetu už kolují vtipy o "Vladimiru Věčném" a o tom, že "Putinem odteď bude Putin", jakož i obrázky, připodobňujícího Putina k letitému sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi.

Pokud by Putin setrval v Kremlu zase dvě období, nyní šestiletá, vládl by ještě déle než Brežněv, symbol stagnace, z níž se Sovětský svaz už nevzpamatoval.

Prý nejde jen o jízlivou nadsázku. "Podobnost je očividná," míní komentátor stanice Echo Moskvy Nikolaj Troickij. Brežněv a Putin by si mohli notovat nejen v motoristické vášni či v "dělání pořádku" po divočinách svých předchůdců, ale hlavně v pohledu, že netřeba nic měnit a že za nehybností poměrů se skrývá skutečné blaho lidu.

Už dříve se objevila kniha s názvem "Proč se Brežněv nemohl stát Putinem" a s myšlenkou, že Putin je vlastně pokračovatelem lepších stránek Brežněvovy politiky sice hodně relativního, ale stabilního blahobytu, po kterém mnozí Rusové dodnes vzdychají.

Ani hlazení králíčků už Medveděva v čele Kremlu neudrží.Takové srovnání pamětníky hněvá. "Za Brežněva se nežilo špatně. Všichni měli práci, nikdo nehladověl, dal se získat byt a rodiče mohli pustit děti na dvorek, aniž by se báli maniaků a toulavých psů.

Odpůrce režimu už neposílali do táborů jako za Stalina a ti se museli hodně snažit, aby je zavřeli. Možná to nebyly nejlepší časy, ale rozhodně lepší než teď," napsal jeden z rozhořčených blogerů.  

Autor: ČTK Foto: Profimedia , archiv Kremlu a Jediného Ruska

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ