Lékařská komise složená z ukrajinských a zahraničních odborníků, která vyšetřovala vězněnou ukrajinskou expremiérku Juliji Tymošenkovou, ukončila svoji práci. Komise nedostala od Tymošenkové souhlas ke zveřejnění stanovené diagnózy. Oznámila to dnes na tiskové konferenci v Charkově šéfka komise, náměstkyně ministryně zdravotnictví Rajisa Moisejenková. Podle člena komise Jevhena Pedačenka nevyžaduje zdravotní stav Tymošenkové operativní zákrok.
Moisejenková řekla, že závěry a doporučení komise dostane vězeňská služba, která je předá Tymošenkové. Ta se potom rozhodne, zda léčení přijme. V dokumentech podle ní není žádná zmínka o vyhřezlé plotýnce
O tomto zdravotním problému a nutnosti jeho léčení operativním zákrokem ve středu spekulovala ukrajinská média. Napsala, že případná operace v oblasti páteře by mohla být provedena mimo vězení, možná i v zahraničí.
Tymošenková si dlouhodobě stěžuje na úporné bolesti páteře, ale odmítala péči ukrajinských lékařů, které nepovažuje za důvěryhodné. Expremiérku přijeli vyšetřit zahraniční odborníci, dva z Německa a tři z Kanady. K nim se nakonec připojili i ukrajinští odborníci.
Němečtí lékaři slíbili, že pošlou pro Tymošenkovou zvláštní rehabilitační program. "Pokud jde o rehabilitační prostředky, expremiérka už je dostala a používá je," řekla Moisejenková.
Podle člena lékařské komise Jevhena Pedačenka zdravotní stav Tymošenkové nevyžaduje operativní zákrok. "Potvrdila se léčba, kterou navrhli ukrajinští specialisté. Operativní zákrok v této chvíli není nutný," řekl na tiskové konferenci věnované výsledkům práce komise.
Jiného názoru je obhájce vězněné vůdkyně opozice Serhij Vlasenko, podle něhož nezávislí zahraniční lékaři konstatovali vážný zdravotní stav Tymošenkové.
"Pokud je mi známo, němečtí i kanadští lékaři zjistili, že Julije Tymošenková má vážné zdravotní problémy. Pokud vím, zahraniční lékaři hovoří o naprosto jiném způsobu léčby a nevylučují ani operativní zákrok," řekl dnes Vlasenko novinářům před věznicí, v níž je Tymošenková.
Odlišný postoj ukrajinského ministerstva zdravotnictví se podle něj netýká diagózy Tymošenkové, ale jen hodnocení jejího zdravotního stavu a způsobu léčby.
"Je to přibližně tak, že obě komise zjistily, že pacient má zlámanou nohu. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje léčit nohu tím, že s ní bude hrát fotbal, ale podle nezávislých lékařů je třeba nohu zafixovat do sádry a ponechat ji v klidu," řekl Vlasenko.
Vyjádřil přesvědčení, že se Tymošenková bude řídit doporučeními zahraničních lékařů, až udělají definitivní závěry jejího vyšetření. Ty by měla expremiérka podle něho dostat v nejbližších dnech.
Vězeňská služba však uvedla, že Tymošenková při vyšetřování zahraničními a ukrajinskými odborníky odmítla celkovou analýzu krve, i když jí to němečtí, kanadští a ukrajinští specialisté doporučovali. Krevní rozbory jsou nedílnou součástí jakéhokoli lékařského vyšetření.
Tymošenková si ve vězení odpykává sedmiletý trest, který jí soud uložil loni v říjnu za podpis údajně nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského plynu v roce 2009. Věznění označuje za politický útok současného ukrajinského režimu proti své osobě.