Národní identita
Země bez hrdosti - tím hrozí rozpad ruského světa

16.10.2018 10:14

Církevní roztržka mezi Ruskem a Ukrajinou se netýká jen církve. Je to pouhá část mnohem smutnějšího procesu.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Henex (5 hlasů) 16.10.2018 10:32

  "Na co ještě máme být hrdi?"... Tak v současné době toho příliš...

 • Henex (4 hlasy) 16.10.2018 15:33

  Vomáčka už je takový dement, že nepochopil, že se jedná o překlad...

 • Bad Robot (2 hlasy) 16.10.2018 12:43

  Podle Tomosu z roku 1589 dnešní území Ukrajiny není součástí...

 • Bad Robot (2 hlasy) 16.10.2018 13:27

  V roce 1943 Stalin rozpustil Komunistickou internacionálu a zosnoval...

 • tyden tyden (2 hlasy) 16.10.2018 14:19

  me se nejvic libi, jak rude vemeno v redakci place nad rozkolem...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Rusky svet je fejk a podvrh.
Stejne jako Rusko.
Bez Ukrajiny Rusko je nula a obyc Horda.

2 hlasy

I ten název státu ukradli, Moskalové. Právo nazývat se Rusové mají akorát Ukrajinci a Bělorusové...

0 hlasů

me se nejvic libi, jak rude vemeno v redakci place nad rozkolem cirvke mezi Ruskem a ukrajinou a hyka, ze je to konec Ruskeho sveta a cirkve.
Jednak je to uplny nesmysl, a jednak si asi neuvedomuje, ze Cisi jsou ve valne vetsine ateiste, takze do jinych cirkvi bych se radsi moc nemichal :-)))))))

No a pak znam dost ukacek, a ti maji na cely konflikt dost jinay nazor. Rusak za sve bratry povazuji stale a jsou smutni, ze jim "jejich" revoluci protu vlastnim oligarchum jako Cokohitler a Timosenkova ukradli banderovci podporovani "demokratickym" zapadem.
Jak z toho nevi, protoze kdo oterve usta, tak zmizi. OSN cas od casu zverejni zpravy o muceni a terorizovani lidi, kterym se nacizmus na ukrajine nelibi, ale podle nasi demokraticke zumpy to jsou jenom Ruske dezinformace. I tech sto upalenych lidi v OIdese si Rusak vymyslel.
Uplne stejne argumentovali Nemci v Norimberku :-)))))))
Ale aby Zumpa Tyden nekoho poslal na Ukrajinu, to se jm nechce.
Jednou jel komous motyl delat reportaz o Krymu, ale skoncil v Kyjeve a hlasil, ze na Krymu je tak hrozne, ze tam radsi ani nedojel :-))))))))

2 hlasy

Vomáčka už je takový dement, že nepochopil, že se jedná o překlad ruského článku ruských novin. Rusové pláčí sami nad sebou...

4 hlasy

V roce 1943 Stalin rozpustil Komunistickou internacionálu a zosnoval RPC ..
..
Roku 1943 byla zřízena Rada pro náboženské záležitosti při radě ministrů SSSR.

V roce 1946 zinscenoval sovětský režim za přispění zkompromitovaných pravoslavných představitelů "synod" řeckokatolické církve na Ukrajině, který napomohl násilnému včlenění řeckokatolické církve do ruské pravoslavné církve.

K ekumenické radě církví patří ruská pravoslavná církev od r. 1961.

Kominterna (1919–1943) nebo Komunistická internacionála byla mezinárodní komunistická organizace se sídlem v Kremlu, která obhajovala světový komunismus.

Komiterna chtěla "bojovat všemi dostupnými prostředky, včetně ozbrojených sil, za svržení mezinárodní buržoazie

a vytvoření mezinárodní sovětské republiky jako přechodné fáze než dojde k úplnému zrušení státu"

2 hlasy

Podle Tomosu z roku 1589 dnešní území Ukrajiny není součástí Moskevského patriarchátu.

Až do roku 1686 byly pravoslavné farnosti na tomto území podřízeny Konstantinopolu a do jurisdikce Moskevského patriarchátu přeřazeny násilím.

V Tomosu z roku 1924 Konstantinopolský patriarchát konstatoval, že se nikdy právoplatně nevzdal své jurisdikce nad Kyjevskou metropolií (církevní provincií).

Právě z tohoto důvodu vyhověl žádosti hierarchů pravoslavné církve v Polsku o udělení autokefalie.

Existují i podrobnější studie zdůvodňující právo ukrajinské pravoslavné církve na autokefalii, viz např. dílo Volodymyra Melnyka na webu Náboženské informační služby Ukrajiny (1, 2, 3, ukrajinsky).

Navíc, přestože pravoslavný svět dnes uznává kanoničnost RPC, je tu spousta skutečností jak historických, tak aktuálních, které by ji mohly zpochybnit.

Až do roku 1917 RPC řídil Nejsvětější vládnoucí synod v čele s oberprokurátorem, světským úředníkem, kterého jmenoval car.

Po roce 1917 byla na území pod kontrolou Sovětů Ruská pravoslavná církev zničena, duchovenstvo fyzicky zlikvidováno nebo deportováno.

Vyvázli jen ti, kdo oznámil bezpodmínečnou loajalitu vůči sovětskému režimu, tzv. obnovlenci (reformisté) a sergiáni (po metropolitu Sergijovi Stragorodském, autorovi nechvalně proslulé Deklarace loajality – pozn. překl.).

Ostatně od roku 1935 se i oni stali oběťmi masových represí, které postihly jak biskupský sbor a duchovenstvo, tak aktivní laiky.

Na podzim 1943 Stalin poprvé využil ruskou emigraci k politickým cílům, stejně tak dal dohromady blok středoevropských a balkánských zemí,
k čemuž mu opět posloužily etnokonfesní nástroje a vytváření obrazu SSSR jako nové verze Třetího Říma.

Za tímto účelem nechal předvolat do Kremlu tři poslední dosud sloužící metropolity ze sergiánské skupiny: Sergije (Stragorodského), Alexije (Simanského) a Nikolaje (Jaruševiče).

Těm Stalin předal vládní nařízení posbírat po lágrech zbylé přeživší loajální biskupy nutné ke svolání „koncilu“ a zvolení nového „patriarchy“.

Biskupů, kteří přežili, však bylo příliš málo na to, aby toto Stalinovo divadýlko působilo věrohodně. Nezbylo tedy než se uchýlit k několika mimořádným vysvěcením, která lze s ohledem na okolnosti označit přinejmenším za sporná.

Nakonec 19 osob, které se v rozporu s řadou předpisů ekumenického a ruského pravoslaví prohlásily za pravoslavný koncil,

založilo Ruskou pravoslavnou církev Moskevského patriarchátu a dosadilo Sergije Stragorodského do úřadu „Patriarchy celé Rusi“.

Můžeme tak vlastně mluvit o založení, neboli přesněji řečeno o znovuzaložení, protože od dob synodálního řízení organizace jako RPC MP neexistovala.

Nová „pravoslavná církev“ se budovala podle přímých Stalinových pokynů jako pobočka tajných služeb a jako totalitní sekta, která odmítala zásady pravoslavné sobornosti (obecnosti).

Tři hierarchové, kteří se díky loajalitě dostali do Stalinovy blízkosti, získali větší moc než Místní koncil a oprávnění k řízení církve s většími diktátorskými pravomocemi, než měl carský synod.

Církev rezignovala na princip volitelnosti biskupů a zrušila volby farních starších.

Po rozpadu Sovětského svazu hierarchové RPC využili zachovaných úzkých vazeb na ruské tajné služby v nových podmínkách a ve velkém se pustili do podnikání,
pro které dokonce získali daňové úlevy jako odměnu za loajalitu a spolupráci.

RPC jako celek a řada jejích hierarchů jako fyzické osoby jsou společníky, předsedy představenstev nebo akcionáři řady bank, společností obchodujících s drahými kovy, ropou, cigaretami a alkoholem.

De facto se z RPC MP stal daňový ráj, kdy náboženská složka slouží jen jako krytí pro obchodní aktivity a formální důvod k přiznání výhod.

Četná fakta dokládají také úzkou spolupráci na všech úrovních RPC s ruskými zpravodajskými službami nebo soustavnou činnost těchto služeb pod církevním „zastřešením“.

2 hlasy

Henexi ty hlavo dutá mně stačí že drží světovou rovnováhu a ten tvůj demokratický svět jde stejně do prdele!!!

2 hlasy

Můj demokratický svět jde možná do prdele, Rusko už tam ale dávno je...

2 hlasy

"Na co ještě máme být hrdi?"...
Tak v současné době toho příliš mnoho není. Ale nemám strach, že zase něco nevymyslíte. Celá vaše identita, minulost, současnost a dokonce i budoucnost jsou postaveny na lži. Rusko je jedna velká továrna na lži, dokonce ani ti Slovani většinově nejste...

5 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 43/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.