Až 250 ruských vojáků ze sibiřské posádky Jurga v Kemerovské oblasti prý natolik promrzlo, že museli být hospitalizováni, někteří dokonce v kritickém stavu. Tvrdí to alespoň místní noviny, které vinu za promrzlé vojíny přičítají i nové uniformě od věhlasného módního návrháře Valentina Judaškina.
Armáda případ bagatelizuje, onemocněli prý jen jednotlivci a vinu nenese nový stejnokroj, ale nedbalý velitel.
Sdružení matek vojáků podle listu Gazeta Kemerova tvrdí, že mladí obránci vlasti museli v pětadvacetistupňovém mrazu čekat až dvě hodiny ve frontě před jídelnou, než se konečně mohli najíst, a museli spát v nevytápěných halách. Takovou zkoušku mrazem uniforma od Judaškina nezvládla, protože prý hřeje méně než starý stejnokroj.
"Judaškin s tím nemá nic do činění, všechno jsou to výmysly," zareagoval pobočník velitele 41. armády Jurij Sivochin. "Skutečně chlapec, jehož babička vyvolala celý rozruch, prochladl. Neleží ale v nemocnici, ale na zdravotní rotě, a ne se zápalem plic, ale s kašlem," tvrdil. Celkem onemocněla asi stovka vojáků, ale to je prý daň za výchovu mládeže v "skleníkových podmínkách", jaké v armádě rozhodně nepanují.
Do posádky však zavítali vojenští prokurátoři, kteří se dopočítali šedesátky vojáků se zápalem plic, jednoho dokonce museli převézt na jednotku intenzivní péče, protože mu selhávaly ledviny, játra a plíce. Lékaři se museli postarat i o asi 80 dalších nastydlých vojáků. Nyní však žádný z pacientů nezápasí o život.
O uniformě se závěry kontroly nezmínily. Ale shledaly pochybení velitele, který zanedbal péči o vojáky za situace, kdy ručička teploměru klesala až ke 40 stupňům pod nulou. O "epidemii zápalů plic" však podle prokuratury hovořit nelze, ze služby nebyla vyřazena ani setina jednotky.
Podle příbuzných vojáků prý nováčci museli skládat přísahu ještě v letní uniformě, ačkoliv v posádce už panoval mráz.
Nové polní uniformy poprvé dostali vojáci povolaní do armády letos na podzim, celá armáda má změnit šat v příštím roce. Náměstek ministra obrany Dmitrij Bulgakov však popřel, že by tříletá operace výměny uniforem vyšla vojsko na 25 miliard rublů (více než 15 miliard Kč), jak dříve uváděli ruští poslanci a média. Podle generála postačí jen pětina této sumy, maximálně 5,5 miliardy rublů (asi 3,3 miliardy Kč).
Možná však i proto, že od roku 2012 vojáci z povolání už nebudou výstroj fasovat, ale kupovat si ho.
O nových uniformách velení armády rozhodlo v roce 2007, ale převlékání se kvůli nedostatku peněz stále odkládalo. Nové stejnokroje loni i letos předvedli veřejnosti jen vojáci vybraní ke slavnostní přehlídce na Rudém náměstí.
Judaškin, jehož díla si až dosud mohla dovolit jen smetánka společnosti, naordinoval armádě hotovou revoluci v odívání: vojáci se konečně rozloučí s neodmyslitelnými onucemi a holínkami, námořníci při plavbách do tropů budou moci nosit baseballové čepičky, krátké rukávy a šortky.
Návrhář sáhl i po technologických výdobytcích a tkaninách, které neroztrhá ani ostnatý drát. Ale z armády od počátku na návrhářovu adresu zaznívaly kritické hlasy.