Soud v turkmenském hlavním městě Ašgabatu poslal místního zpravodaje stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) Dovletmurada Jazgulijeva na pět let do vězení za údajné "podněcování k sebevraždě".
Nevládní novinářské organizace Reportéři bez hranic a Výbor na ochranu novinářů (CPJ) označily obvinění za vykonstruované. Také podle vedení stanice je kauza politicky motivovaná a Jazgulijev je ve skutečnosti trestán za "nezávislé zpravodajství".
Třiačtyřicetiletý Jazgulijev, který pracuje pro RFL/RL od roku 2007, byl zatčen loni 27. září. Byl obviněn, že svou švagrovou přinutil k pokusu o sebevraždu.
O detailech obžaloby turkmenský tisk neinformoval, nicméně podle šéfa RFE/RL Steva Korna stojí žaloba na velmi vratkých základech. Korn proces označil za "ostudný projev pronásledování médií".
Podle Reportérů bez hranic sice udání podali příslušníci rodiny zadrženého, ale jen pod nátlakem a později se marně snažili ho odvolat.
Podstatou problému zřejmě je, že Jazgulijev podrobně informoval o výbuchu muničního skladu loni v červenci v Turkmenistánu, který se úřady pokoušely zatajit. Nakonec přiznaly 15 obětí exploze, zatímco opoziční zdroje mluví o desítkách až stovkách mrtvých.
V polovině července byl Jazgulijev předvolán na policejní stanici, kde ho důstojník státní bezpečnosti varoval před "právními důsledky, pokud nepřestane šířit pomlouvačné informace o zemi".
Skutečná obžaloba o několik měsíců později se pak, podle opozice zcela příznačně, týkala úplně jiné, apolitické záležitosti.
Jazgulijev není prvním zpravodajem RFE/RE odsouzeným v Turkmenistánu. V červnu 2008 zde byl uvězněn dopisovatel Rádia Svoboda Sazak Durdymuradov. Podle vedení stanice financované americkými daňovými poplatníky byl mučen a umístěn do psychiatrické léčebny.
Ještě horší osud potkal o dva roky dříve dopisovatelku RFE/RL Ogulsapar Muradovovou.
Byla obviněna ze spiknutí proti tehdejšímu turkmenskému vůdci Saparmuratovi Nijazovovi. Novinářka ve vězení zemřela.
Ve středoasijském Turkmenistánu působí jen málo zpravodajů západních médií a všichni bez výjimky narážejí na nemalé problémy. Místní noviny jsou plně pod kontrolou státu, stejně jako soudní systém. Legální politická opozice neexistuje, nezávislí novináři působí v ilegalitě nebo v zahraničí.