Zřítil se ruský letoun s 224 pasažéry. Havárii nikdo nepřežil

Zahraničí
31. 10. 2015 14:05
Příbuzní obětí havárie.
Příbuzní obětí havárie.

Na egyptském Sinajském poloostrově se v sobotu krátce po startu zřítilo charterové letadlo ruské společnosti Kogalymavia s 224 lidmi na palubě. Nehodu pravděpodobně nikdo nepřežil. Příčina havárie zatím není známa, jasno podle Káhiry bude až po vyhodnocení letových záznamníků, oba se již podařilo v troskách najít. Rusko do Egypta vypravilo vlastní vyšetřovatele. Své komisaře na místo posílají také letecké bezpečnostní úřady Francie a Německa. Rusko památku zahynulých uctí v neděli státním smutkem.

Sanitky s ostatky obětí havárie ruského letadla mířící do márnice v Káhiře v Egyptě.Stroj, kterým cestovali převážně Rusové a také několik Ukrajinců, mířil z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu. Příčina nehody známa není, spekuluje se ale o technických důvodech, neboť letoun podle egyptských bezpečnostních zdrojů padal kolmo k zemi. Posádka prý byla zkušená.

Ruští vyšetřovatelé mezitím v ruské Samaře, kde letadlo naposledy tankovalo, prověřují palivo. Vyslýchají také veškerý ruský pozemní personál, který s posádkou a letadlem přišel do kontaktu. Ruské úřady navíc prohledaly kanceláře aerolinek, kde zabavily blíže neupřesněné dokumenty.

Památka obětí havarovaného ruského letadla v Egyptě. Před velvyslanectvím Ruska v Kyjevě, Ukrajina.Kogalymavia uvedla, že může vyloučit lidské selhání jako důvod nehody. Zdůraznila také, že zřícený airbus měl všechny potřebné certifikáty. Loni nicméně bezpečnostní inspekce v letecké společnosti odhalila určité nedostatky, které ale firma v termínu odstranila.

TASS s odvoláním na káhirské letiště uvedl, že posádka letounu krátce před zmizením letounu z radarů žádala o přistání na nejbližším letišti. Hlásila technické problémy. Stroj zmizel z radarů po asi 23 minutách letu.

Dosud se podle egyptského premiéra Šarífa Ismáíla podařilo vyprostit 129 těl, která jsou letecky přepravována do Káhiry. Ismáíl také řekl, že je v podstatě vyloučené, že by někdo katastrofu přežil.

Policisté kontrolující situaci. Příbuzní a přátelé těch, kteří zahynuli při havárii letu v Egyptě, se shromažďují v hotelu poblíž Petrohradského letiště Pulkovo.Radikální hnutí Islámský stát, které má na Sinaji svou odnož, vydalo prohlášení, že stroj sestřelilo. Ruské ministerstvo dopravy to označila za nepravdivé tvrzení. Podobný názor zastává i Káhira, podle které nic nenasvědčuje raketovému útoku. Také odborníci pochybují, že by radikálové měli potřebné vybavení k sestřelení letadla ve výšce zhruba 9 tisíc metrů.

O příbuzné obětí, kteří se shromáždili na petrohradském letišti, pečují psychologové. V plánu je údajně jejich cesta do Egypta na místo havárie.

Dvojice největších evropských aerolinek Lufthansa a Air France-KLM po nehodě oznámila, že z bezpečnostních důvodů nebudou létat přes Sinajský poloostrov, dokud se havárie nevysvětlí. České aerolinie do Egypta a přes Sinajský poloostrov nelétají, lety nad Sinajem v současné době podle svého mluvčího neprovozuje ani Travel Service.

Přehled nejtragičtějších leteckých nehod od roku 2000

302 obětí:
19. února 2003 - U města Šahdád na jihovýchodě Íránu se zřítilo íránské vojenské letadlo Iljušin Il-76, které převáželo členy Revolučních gard. Nikdo z 302 osob nehodu nepřežil.

298 obětí:
17. července 2014 - U města Torez na východě Ukrajiny se zřítil malajsijský Boeing 777 s 298 lidmi na palubě, nikdo nepřežil. Podle ukrajinských úřadů i nizozemského vyšetřování bylo letadlo sestřeleno protiletadlovou raketou, z odpovědnosti se navzájem obviňují separatisté a ukrajinské vládní síly.

265 obětí:
12. listopadu 2001 - Airbus A300 společnosti American Airlines s 260 lidmi na palubě letící z Kennedyho letiště v New Yorku do Santa Dominga v Dominikánské republice se krátce po startu zřítil v newyorské rezidenční čtvrti Rockaway Beach. Havárii nikdo nepřežil, na zemi zahynulo dalších pět osob.

239 obětí:
8. března 2014 - Letadlo společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu se v noci na 8. března ztratilo z radarů. Zřejmě se zřítilo v Jihočínském moři, první trosky moře vyplavilo teprve letos v létě na francouzském ostrově Réunion na východ od Madagaskaru.

228 obětí:
1. června 2009 - Letoun Airbus A330 společnosti Air France letící z Ria de Janeiro do Paříže se zřítil do Atlantiku. Zahynulo všech 228 lidí na palubě.

225 obětí:
25. května 2002 - Boeing 747 tchajwanské společnosti China Airlines s 225 osobami na palubě se zřítil do moře u ostrovů Pcheng-chu (Peskadorské ostrovy). Stroj, který letěl z Tchaj-peje do Hongkongu, zmizel z radarů 20 minut po startu. Nikdo nepřežil.

pravděpodobně 224 obětí:
31. října 2015 - Ruský letoun s více než 220 lidmi na palubě se zřítil v centrální části Sinajského poloostrova, poté co vzlétl z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře a mířil do Ruska. Letoun Airbus A321 vezl převážně ruské turisty a mířil do Petrohradu.



Autor: AP, APA, - red -, TASS, ČTK , Reuters, AFPFoto: ČTK/AP , Twitter, Dmitry Lovetsky, Suliman el-Oteify, ZUMA, Serg Glovny, Pan Chaoyue

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ