Rusko se dnes vzpamatovává po dramatickém dni, kdy v sobotu vzbouřené oddíly žoldnéřské Wagnerovy skupiny obsadily Rostov na Donu a vydaly se na tažení k Moskvě. Bojovníci z jednotek Jevgenije Prigožina dnes opustili kromě Rostova také Lipeckou oblast a stahovali se z Voroněžské.
Sám jejich velitel, který se podle dohody zprostředkované běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem má přesunout do Běloruska, je neznámo kde. Analytici a komentátoři tvrdí, že vzpoura odhalila slabiny ruského vedení, podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena ještě konečné rozuzlení střetu nepřišlo.
Z Ruska dnes přicházejí pouze zprávy, které mají doložit, že situace je zcela pod kontrolou a všude panuje klid. Dálnice M4 vedoucí z Rostova na Donu do Moskvy je opět plně průjezdná, v Rostově podle ruských médií po odchodu wagnerovců panuje běžný provoz a opustili jej i bojovníci čečenské speciální jednotky rychlého nasazení Achmat, kteří měli ozbrojené povstání žoldnéřů potlačit. V Moskvě jsou stále vidět posílené policejní hlídky a v platnosti je tam dál režim protiteroristické operace, nic se nemění ani na nařízení, že pondělí bude mimořádně nepracovním dnem.
Ruské vedení se dnes k překotnému vývoji událostí nevyjádřilo, prezident Vladimir Putin mluvil pouze v rozhovoru poskytnutém ruské státní televizi Rossija 1, který byl ale natočen už ve středu. Řekl v něm, že speciální vojenská operace, jak Moskva nazývá svou invazi na Ukrajinu, je pro něj nejvyšší prioritou.
Mlčí i šéf wagnerovců Prigožin, který byl naposledy viděn v sobotu večer, kdy autem opouštěl Rostov na Donu.
Podporu ruskému vedení v jeho snahách stabilizovat situaci na domácí půdě dnes vyjádřila Čína. Šéf americké diplomacie Blinken naproti tomu řekl, že povstání zpochybnilo Putinovu autoritu, podle něj ale zatím není jasné, co události z posledních dní přinesou. Americká média uvedla, že tajné služby USA věděly o Prigožinově záměru předem.
Americký Institut pro studium války ve své analýze napsal, že povstání odhalilo závažné slabiny v systému ruské vnitřní bezpečnosti. Otázkou podle něj je, co se nyní stane s Wagnerovou skupinou, která nejspíš přestane existovat jako nezávislý aktér. Bývalý britský generál a bezpečnostní analytik Richard Dannatt se domnívá, že za určitých okolností by se mohli wagnerovci pokusit napadnout Ukrajinu z Běloruska. Server Ukrajinska pravda napsal s odkazem na informace rozvědky, že Prigožin možná v rámci dohody zprostředkované Lukašenkem dostal slíbeno, že se vymění ruské armádní velení, proti němuž vystupoval.
Komentátoři ve světových médiích míní, že krátkodechý pokus o vzpouru zorganizovaný Prigožinem naznačuje, že Putinova pozice není tak silná, jak se zdálo, a že se prezidentovi vymstila válka na Ukrajině, která jej naopak měla posílit.