První český provinční rekonstrukční tým se po roce působení v afghánské provincii Lógar vrátil domů. „Můžeme říci, že to byl veliký úspěch. Konečně tady člověk zažije nějakou radost. Máme tu něco, na co můžeme být hrdí," chválil navrátivší se civilisty ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Začátky provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v Lógaru však nebyly jednoduché. Mise civilních expertů odjížděla v březnu 2008 do Afghánistánu s poměrně nejasnými vizemi a odhodláním pomoci tamním lidem. Po roce ale mohou členové PRT říci, že rekonstrukci své provincie dobře „rozjeli".
Za rok dokončili Češi čtrnáct projektů, třiačtyřicet jich probíhá a patnáct se připravuje. Zatím ze státní kasy odčerpali 2,5 milionu dolarů, dalších 4,5 milionu ještě utratí na zbývající projekty.
„Ze začátku jsme tam byli trošku za ‚bad boys‘, protože jsme nebyli ochotní hned dát někomu úplatek. Ale místní za ten rok zjistili že to je o přístupu a pochopili naše principy. Zjistili, že s Čechy je dobré vycházet, že nám jde o jediné - o jejich rozvoj," řekl zástupce velitele civilní části PRT Igor Klimeš.
Češi podle Klimešových slov ukázali, jak úspěšně jednat s lidmi na všech úrovních a nekomunikovat jen s nejvyššími úředníky v provincii. „Američané jsou zvyklí jednat jen s tím nejvyšším, tedy guvernérem provincie. To není dobře, on nemá vždy takovou podporu, jako provinční šura (volený regionální orgán). Tam za rok vidíme posun, že se začíná jednat s lidmi, kteří něco dovedou a něco v té provincii znamenají," vysvětluje Klimeš.
Vzdělání a zavlažování pro Lógar
Český PRT opravil během uplynulého roku školy, do nichž bude chodit 12 tisíc dětí, distribuuje kvalitnější osiva s vyššími výnosy, ale buduje například i novou provinční věznici s kapacitou téměř 200 osob.
Zemědělcům pomáhají experti z PRT i s vodohospodářstvím. Vzhledem k tomu, že se v Lógaru živí téměř 80 procent lidí obděláváním půdy, z níž je většina zavlažovaná, je pomoc v této oblasti klíčová. „Teď se v Lógaru buduje pět jezů, aby měli zemědělci jak zavlažovat svá pole. My se snažíme postavit jim pevné hráze, protože ty jejich jsou z bláta a každý rok jim to voda spláchne," řekl stavební inženýr Petr Kavka.
Na velké problémy s islámem Češi nenarazili. Čtyřleté panování Talibanu a práva šaría tak podle jeho názoru zřejmě příliš hluboké stopy v afghánské společnosti nezanechalo. „To že jednají s ‚nevěřícími‘, je kotraktorům jedno. Přeci jen už jsou zvyklí, že jim tam téměř deset let někdo peníze posílá. Jsou to Evropani, běloši, bezvěrci. Tady problém není a myslím si, že to chápou i vesničané," prohlásil Kavka.
Když Taliban nemá na koho útočit, tak neútočí
Povstalci, ale i obyčejní bandité však z Lógaru mávnutím kouzelného proutku nezmizeli. Naopak. „Poslední dobou se tam sice nic nedělo, ale je to důležitá provincie mezi Helmandem a Kábulem. To že tam byl klid, neznamená, že je opravdu klid. Když Taliban nemá na koho útočit, tak neútočí. Není tam totiž tolik vojáků," vysvětloval Klimeš. „V Lógaru to podle mého nyní nejde, aby někdo jezdil mimo základnu jinak, než s ozbrojeným doprovodem," dodal.
Přes horšící se bezpečnostní situaci dokázali podle ministra zahraničí Schwarzenberga lidé z PRT uspět. „Je to vynikající výkon. Několik našich lidí nám dokázalo ve světě zjednat ne ostudu, nýbrž slávu," chválil členy PRT Schwarzenberg.
Foto: PRT Lógar, ČTK