<span>Sexuální otrokyně</span> ve tmě pod svícnem

Zahraničí
3. 12. 2007 20:57
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek

Ilustrační snímekVeřejně obnažena, podrobně prozkoumána a prodána v dražbě za 8000 až 10 000 dolarů (asi 180 000 korun) do sexuálního otroctví. Takový je osud mnoha z tisíců sexuálních otrokyň v zemi, kde by mělo být pohlavní vykořisťování nelegálních imigrantek výjimečné.

Ne-li pro náboženské tradice, pak pro zostřená bezpečnostní opatření v boji s muslimskými teroristy. V Izraeli. Jenže pod svícnem bývá tma.

Britská BBC cituje výpověď ženy z Ukrajiny, která byla přilákána v roce 1999 jako třiatřicetiletá inzerátem v novinách slibujícím studium v zahraničí. Po příjezdu byla několikanásobně znásilněna, prodána do otroctví a následně držena měsíc bez jídla ve sklepení bez oken. Aby přežila, pila vodu z toalety. Teď se skrývá. Bojí se otrokářských gangů i úřadů. Je v zemi nelegálně.

Od „náboru" budoucí prostitutky, jíž je po příchodu do země odebrán pas, až po její prodej pasákovi se na jedné ženě přiživují v průměru dvě desítky překupníků.

Kvetoucí morbidní obchod

Obchod se sexuálními otrokyněmi byl na vrcholu od počátku devadesátých let do poloviny následujícího desetiletí. Obchodníci s bílým masem přilákali sliby práce a lepšího života a pak prodávali do otroctví tři tisíce žen ročně.

Z Ruska, Moldovy, Ukrajiny, Uzbekistánu a Běloruska jich přichází nejvíc, většinou legálně. Další pašují beduíni přes prý mimořádně střežené hranice s Egyptem.

Policie tvrdí, že už se jí podařilo počet zavlékaných žen snížit. Prý jsou jich už "jen" stovky ročně.

Humanitární pracovníci tomu nevěří. Ceny otrokyň na podsvětním trhu nestoupají, a tak soudí, že je jich v zemi zhruba stále stejně. Podle nich se jen otroctví přesunulo do ústraní a nabylo tak nebezpečnější formy.

Absurdní obhajoba: Teď už se otrokyním "často" platí

Obchod nedobrovolnými prostitutkami byl donedávna často  méně riskantní než pašování zbraní a drog, píše BBC. Zákon proti němu má Izrael teprve od roku 2000. Postihy ale dosud byly mírné, zákon se v praxi málo uplatňoval, tvrdí ochránci práv žen.

Šéf protiotrokářské policejní jednotky Raanan Caspi hájí policii tím, že se zlepšují „pracovní podmínky" zotročených žen: prý už nejsou znásilňovány, nýbrž „dostávají často zaplaceno," říká Caspi.

Přes milion otrokyň

"Lid písma", který má nemanželský pohlavní styk zapovězený jedním z desatera starozákonních přikázání, není jediným národem, který se s problémem sexuálního otroctví potýká.

Brazílií nedávno otřásl případ děvčete měsíc znásilňovaného až třiceti trestanci. Případ není první a ochránci ženských práv v této souvislosti prohlašují, že vědí o dalších třech.

Podle posledních odhadů Mezinárodní organizace práce (ILO) OSN bylo v roce 2005 drženo v otroctví a nuceno k otrocké práci 12,3 milionu lidí. Zdaleka ne všichni jsou otroci sexuální. Těch bylo podle téže statistiky 1,39 milionu, z nich přes 1,36 milionu, tedy 98 procent, žen.

Ilustrační foto: Profimedia

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ