Signatáři jaderné dohody s Íránem budou jednat o její budoucnosti

Zahraničí
25. 5. 2018 06:35
Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.
Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Diplomaté z Británie, Francie, Německa, Ruska a Číny budou jednat se svými íránskými protějšky o budoucnosti jaderné dohody s Íránem z roku 2015, od které na základě rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa 8. května odstoupily Spojené státy. O obsahu setkání zatím není jasno. Zatímco některá média s odkazem na nejmenované zdroje v EU spekulují o tom, že cílem evropských signatářů bude dohodu pozměnit a vyjít tak vstříc Washingtonu, jiné zdroje uvádějí, že se diplomaté budou snažit dohodu zachovat a zároveň se vyvarovat negativnímu dopadu amerických sankcí vůči Íránu na zahraniční investory. Teherán dlouhodobě jakékoliv změny dohody odmítá.

Německý nedělník Welt am Sonntag s odkazem na nejmenované zdroje v EU napsal, že se evropští diplomaté pokusí Írán po vzoru USA přimět k souhlasu s novou dohodou, jež by se vztahovala také na íránský balistický program a vojenské operace Íránu na Blízkém východě. Výměnou za souhlas by Íránu mohla být podle zdrojů nabídnuta finanční pomoc. Íránské ministerstvo zahraničí naopak uvedlo, že se jednání bude týkat výlučně zachování stávající dohody.

Prezident Donald Trump před dvěma týdny oznámil, že USA odstupují od mezinárodní dohody s Íránem, která umožnila zmírnění protiíránských sankcí výměnou za ústupky Teheránu v jeho jaderném programu. Začátkem tohoto týdne pak nový americký ministr zahraničí Mike Pompeo zveřejnil 12 požadavků, jejichž splněním Spojené státy podmiňují zmírnění či zrušení protiíránských sankcí. Írán podle něho musí mimo jiné zcela skoncovat s obohacováním uranu, které v omezeném měřítku dohoda z roku 2015 umožňuje. Další podmínkou je povolení přístupu nezávislých inspektorů do íránských zařízení pracujících s nukleárním materiálem. V neposlední řadě se požadavky týkají také íránského balistického programu a role Íránu na Blízkém východě; podle Američanů Teherán zejména nesmí vyhrožovat či ohrožovat spojence USA - Izrael a Saúdskou Arábii.

Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ve středu naopak představil sedm bodů, jimiž Teherán podmiňuje dodržení jaderné dohody. Jedním z hlavních požadavků je, že evropské země budou nadále kupovat íránskou ropu. Evropští signatáři podle nejvyššího íránského duchovního musí rovněž slíbit, že se nebudou snažit jadernou dohodu pozměnit tak, aby se vztahovala na íránské operace na Blízkém východě a na íránský balistický program.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ