Šíitští bojovníci se účastní bitvy o Mosul. Turecko je hlídá

Zahraničí
30. 10. 2016 16:05
Bitvy o irácký Mosul se účastní patnáct tisíc šíitských bojovníků.
Bitvy o irácký Mosul se účastní patnáct tisíc šíitských bojovníků.

Bitvy o irácký Mosul se účastní patnáct tisíc šíitských bojovníků, uvedl v neděli mluvčí šíitských milicí. Šíité v sobotu oznámili, že západně od Mosulu zahájili boj proti radikálům z organizace Islámský stát (IS). Z ostatních stran k městu postupuje od poloviny října irácká armáda a Kurdové. Z Bagdádu je v neděli hlášen pumový útok, při kterém přišlo o život nejméně osm lidí.

Pohyb šíitů na severu Iráku v blízkosti turecké hranice sleduje Turecko, jehož prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že Ankara je připravena zakročit, pokud šíité budou terorizovat občany města Tall Afar, k němuž šíitské milice směřují. Podle Erdogana musí Turecko chránit zájmy iráckých Turkmenů. "Tall Afar obývají pouze Turkmeni," řekl Erdogan před novináři. Město, které má nyní pod kontrolou IS, mělo v minulosti až dvě stě tisíc obyvatel. Většina z nich byli Turkmeni, z nichž asi tři čtvrtiny vyznávaly sunnitský islám, zbytek byli šíité. Turecko opakovaně poukazuje na to, že nasazení šíitů do bojů o sunnitský Mosul vyvolá nové třenice mezi iráckými sunnity a šíity.

Karím Núrí z lidových mobilizačních sil, v nichž většinu tvoří šíité, v neděli řekl, že do bojů na severu Iráku je zapojeno patnáct tisíc šíitů. To potvrdila rovněž irácká armáda. Podle ní je do ofenzivy proti IS nasazeno celkem čtyřicet tisíc lidí, k nimž patří kromě šíitů armádní jednotky, motorizovaná policie a speciální oddíly.

Spojené státy odhadují, že Mosul bude bránit tři až pět tisíc bojovníků IS, kteří jsou uvnitř města, a dalších 2500 v jeho okolí. Odhaduje se, že asi tisíc z těchto lidí jsou cizinci.
Armáda oznámila, že její devátá obrněná divize vstoupila do vesnice Alí Raš, vzdálené sedm kilometrů jihovýchodně od Mosulu. Z jihu, kde vojáci v sobotu osvobodili město Šúra, armáda postupuje dál na sever. Mosul je z této strany vzdálen asi třicet kilometrů.

V Bagdádu v neděli při pumovém útoku zemřelo osm lidí a dalších zhruba třicet lidí bylo zraněno. Nálož vybuchla v autě zaparkovaném na ulici plné obchodů ve čtvrti Hurríja, kterou obývají hlavně šíité. Vojsko v neděli oznámilo, že ve středoirácké provincii Saláhaddín spadl v sobotu armádní vrtulník a dva členové jeho posádky se pohřešují. Příčinou nehody byly podle armády technické potíže stroje.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Marko Drobnjakovic

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ