Skupina právníků: EU způsobila odstrašováním migrantům smrt

Zahraničí
5. 6. 2019 19:27
Evropská unie se nadále potýká s migrační krizí, nyní bude čelit žalobě.
Evropská unie se nadále potýká s migrační krizí, nyní bude čelit žalobě.

Snaha unijních států "odradit" migranty před cestou po moři z Libye do Evropy způsobila smrt více než 14 tisíc lidí a dalších 40 tisíc osob vystavila zločinům proti lidskosti, stojí v dokumentu, který u Mezinárodního trestního soudu (ICC) podala skupina právníků.

V podnětu, na který upozornil server The European Sting, žádají, aby ICC proti EU právně zakročil. Evropská komise tvrzení skupiny právníků odmítá; tvrdí, že EU vždy jednala v souladu s mezinárodními a evropskými zákony a hájí se 730 tisíci zachráněnými životy ve Středozemním moři od roku 2015.

Dokument o 245 stránkách žádá, aby ICC proti EU zakročil kvůli migrační politice, která se po roce 2014 podle podnětu zakládá na zastrašování "s úmyslem životy migrantů v nesnázi na moři obětovat, a odradit tak ostatní (běžence) v podobné situaci od toho, aby hledali bezpečný přístav v Evropě".

Hlavními dvěma autory podnětu jsou Juan Branco, bývalý zaměstnanec ICC a francouzského ministerstva zahraničí, a izraelský právník Omer Shatz, který učí na Pařížském institutu politických věd.

Obvinění ze "zločinů proti lidskosti" se částečně zakládá na interních dokumentech Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž, které podle právníků varovaly, že odstoupení od úspěšné italské humanitární operace Mare Nostrum by mohlo vést k "většímu počtu obětí".

"Místo záchrany a vylodění (migrantů), které nařizuje zákon, Evropská unie se záměrem zarazit stůj co stůj migrační tok z Libye uplatňuje politiku nucených převozů do detenčních zařízení (v Libyi), které se podobají koncentračním táborům a v nichž se páchají kruté zločiny," stojí dokumentu podaném u ICC v pondělí.

Za kritický okamžik považuje skupina právníků přechod z operace Mare Nostrum na misi Triton v roce 2014, z něhož vyvozují "nepochybné zavinění údajných zločinů".

Mise Triton spustila "ten nejsmrtelnější a organizovaný útok proti civilistům, který kdy spadal pod jurisdikci ICC", stojí v právním dokumentu. "Představitelé Evropské unie a členských států předem věděli o smrtících důsledcích svého počínání," tvrdí právníci, kteří podnět u ICC podali. Dokument nikomu konkrétnímu odpovědnost nepřičítá, ale cituje z diplomatických depeší jednotlivých národních lídrů, například Angely Merkelové nebo Emmanuela Macrona.

Dokumenty shromážděné v podnětu podle jeho iniciátorů dokládají trestní odpovědnost za "způsobení smrti tisíců lidských bytostí ročně, násilné navrácení desítek tisíc migrantů, kteří se pokusili utéct z Libye, a jejich následné vystavení vraždám, deportacím, věznění, zotročení, mučení, znásilňování, pronásledování a dalším nelidským činům".

"Naší prioritou vždy byla a bude ochrana lidského života a zajištění humánního a důstojného zacházení všem na migračních trasách," reagovala mluvčí EK Natasha Bertaudová. "Veškerá naše činnost je založena na mezinárodním a evropském právu," dodala. Francie považuje podnět za "nesmyslný". Španělský ministr zahraničí uvedl, že o táborech pro migranty v Libyi se "nedá hovořit jako o mučících detenčních centrech".

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Arnulfo Franco

Další čtení

Trump: Rubio dočasně nahradí Waltze na postu poradce pro národní bezpečnost

Zahraničí
1. 5. 2025

Úřadující jihokorejský prezident rezignoval, aby se mohl zúčastnit voleb

Zahraničí
1. 5. 2025
ilustrační foto

Apple podle soudkyně úmyslně porušil nařízení o platbách v App Store

Zahraničí
1. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ