Za utýrání údajné čarodějnice zatkla policie v indickém státě Čhattísgarh 17 lidí. Čarodějnictví není ve většinově hinduistické Indii trestné, přesto je Indie zemí, kde umírá pro nařčení z kouzel překvapivě mnoho lidí: stovky ne-li tisíce ročně.
V Saúdské Arábii se čarodějnictví trestá podle islámského práva šaríja stětím. V Indii vynáší a vykonává rozsudek nad údajnými mágy pověrčivý dav.
Phúl Kunwarovou (40) dav vytáhl minulé pondělí násilím z domu, tloukl kyji a zahrocenými holemi, pálil žhavým železem a nakonec vstrčil na hořící hranici. Nešťastnice byla poté, co týrání podlehla, pohřbena.
Boží vnuknutí k bestialitě
Mezi obviněnými z vraždy a ničení důkazů jsou tři ženy. Všem hrozí trest smrti či doživotní vězení. Násilníci čelí i obvinění z porušení zákona zakazujícího nařčení z čarodějnictví, k jehož zavedení vedla vládu středoindického svazového státu četnost podobných případů.
Za čarodějnici prohlásila pozdější oběť nejmenovaná žena v tranzu při náboženském rituálu. Jedna z obviněných nevidí na zločinu nic špatného. Vedla ji prý k němu "božská moc".
Stovky mrtvých čarodějnic
Loni bylo vesničany jen v Čhattísgarhu, jednom z osmadvaceti svazových států, zabito 160 údajných mágů. Pouze v prokázaných případech. Poslední nahlásila rodina oběti, což není pravidlem. Příbuzní se často cokoli hlásit bojí.
Podle sociálních pracovníků je proto uvedený počet jen vrcholkem ledovce. Aktivisté považují lynčování čarodějnic za „častý“ jev v celé zhruba jedenáctisetmilionové Indii. Údaje ze severoindického státu Ásám to potvrzují. Od roku 2001 do roku 2006 bylo ve státě zabito 200 údajných mágů, hlavně čarodějnic.
Na zdejší čajové plantáže kdysi přesídlili britští kolonialisté Santaly, jihoasijský kmen příbuzný vietnamským etnikům či kambodžským Khmerům. Jejich náboženství uchovává mnohé z předhinduistických tradic.
Zabíjení čarodějnic pro majetek
Jejich posedlost perzekucemi mágů má podle expertů často zištný podtext, což je s hinduismem v rozporu: víra zapovídá násilí ze zištných důvodů, zištnost má za „hřích“.
Santalští vesničané si přesto nařčeními z čarodějnictví často vyřizují spory o majetek. Z Ásámu (a sousedního Západního Bengálska) jsou hlášeny případy napadení rodin pro údajné čarodějnictví konkurenčními rody, které si po vyvraždění nařčených přivlastňují jejich půdu.
Hrabivost se zřejmě smísila s vírou v domnělou magickou moc obětí při vraždách dvou párů a nezletilé dívky na podzim roku 2006 či pětinásobné vraždě na jaře téhož roku. Dav tehdy zabil léčitele a dělníka z čajové plantáže (60) a jeho čtyři děti, dva syny a dvě dcery. Těhotná manželka a tři mladší děti prchly.
Rodinu „vyslýchalo“ a „odsoudilo“ na dvě stě vesničanů. Přičetli jí odpovědnost za epidemii a pak pětici veřejně uťali hlavu mačetami. I jim prý vnukl „spásnou" myšlenku bůh.
Podobné zprávy přicházejí i z jižněji ležícího Džarkhandu. Například v roce 2003 tam dav upálil v kupkách sena nasáklých parafínem dvě nařčené ženy (35 a 50). Skutečnost, že oběťmi jsou nejčastěji vdovy a rozvedené ženy, nasvědčuje tomu, že i zde hraje roli ziskuchtivost.
Čarodějnictví jako záminka
Zřejmě jedinou obětí honu na čarodějnice v tomto tisíciletí, kterou připravila o život oficiální moc, je egyptský lékárník sťatý za čarodějnictví loni na podzim v Saúdské Arábii. Na popravu anebo královu milost v téže zemi čeká mladá čarodějka, která prý ve spolku s džiny uhranula dobytek a mužnost jistého Araba.
Nejméně stovky obětí ročně - přesná čísla nikdo nezná - má víra v černou magii například v Indonésii a na černém kontinentě, hlavně v rovníkové Africe.
Mekkou magie v Africe je Benin na břehu Guinejského zálivu, jehož státním náboženstvím je od roku 1996 kult voodoo (vodoun). V zemi a v sousedství je ale problém většinou opačný: Čarodějové loví oběti, jejichž orgány používají při magických rituálech.
Za vraždami čarodějných stařen páchaných některými africkými kmeny či vyháněním dětských čarodějů, jevem častým například v Kongu (K), lze snadno tušit sociální motivy: Zbídačelá společenství se zbavují hladových krků.
Ale i Afrika se loni mohla pochlubit ukázkou klasického honu na čarodějnice: V Jihoafrické republice v provincii Kwazulu - Natal středoškoláci upálili na školním hřišti dvě učitelky. Prý jim ve spolku se zlými duchy způsobily "nevysvětlitelný pláč" (!).
Napříč východní polokoulí
Na Papuy - Nové Guinei byly před rokem zavražděny čtyři ženy, jejichž přiznání k čarodějnictví si vesničané vynutili mučením rozžhaveným kovem. Měly prý kouzly způsobit dopravní nehodu, při níž zahynuli tři vězni. I při této příležitosti ochránci lidských práv upozorňovali, že zabíjení žen nařčených z čarodějnictví je v zemi běžné.
Příslušníci kmene Banjuwangiů (Banyuwangi) mísících animistické tradice s islámským mysticismem pozabíjeli na východě indonéské Jávy na sto padesát mágů za jediný rok. Případ je už deset let starý a navíc se soudí, že mohl souviset s bojem o moc mezi islamisty a lokálními náčelníky. Nic ale nenasvědčuje tomu, že neochvějná víra v moc kouzel a čar vedoucí ke stovkám obětí je na souostroví minulostí.
Od Beninu přes Arabský poloostrov a Indii po východ Jávy a Papuu je tak čarodějnictví i v jednadvacátém století jevem, jež si napříč východní polokoulí vyžádá ročně až tisíce obětí.
Foto: Profimedia, archiv