Snowden by rád vyměnil ruský azyl za Brazílii

Zahraničí
2. 6. 2014 15:20
Nejslavnější whistleblower v rozhovoru s německou televizí ARD.
Nejslavnější whistleblower v rozhovoru s německou televizí ARD.

Bývalý konzultant americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden požádal o azyl v Brazílii. Snowden, který do srpna může pobývat na dočasný azyl v Rusku, to řekl v neděli v rozhovoru s brazilskou televizí Globo a trval na tom, že jeho žádost byla výslovná, nikoli neoficiální, jak uvádí brazilská vláda.

Snowden před rokem vyzradil, že NSA a další zpravodajské služby shromažďovaly údaje o telefonátech a e-mailové komunikaci milionů lidí po celém světě. Přes Hongkong pak vycestoval do Ruska, které mu poskytlo dočasný azyl.

Velký bratr z USA tě vidí - všude, kdykoliv."Mé právo na azyl tady (v Rusku) končí začátkem srpna. Jestliže mi azyl nabídne Brazílie, rád jej přijmu, hrozně rád bych žil v Brazílii," sdělil Snowden. Připomněl také, že tuto jihoamerickou zemi o to požádal hned v Moskvě před deseti měsíci, když byl zadržen na letišti a Spojené státy mu zrušily pas.

"Požádal jsem tehdy o azyl několik zemí, mezi nimi Brazílii," sdělil.

Tvrdil také, že do Latinské Ameriky směřoval od samého počátku. "Nikdy jsem nezamýšlel jet do Ruska, byl jsem na cestě do Latinské Ameriky, do Ekvádoru, ale zrušili mi pas a nemohl jsem pokračovat," připomenul svou cestu, když vycestoval z USA do Hongkongu.

O rozsáhlém sběru informací americkými tajnými službami informoval britský list The Guardian loni v červnu a krátce potom také odhalil, že zdrojem těchto informací je Snowden.
Agent pracoval na zakázce pro NSA na Havaji, odkud loni 20. května odletěl do Hongkongu. Spojené státy ho 22. června obvinily ze špionáže krádeže státních dokumentů a den nato odcestoval do Moskvy. Ekvádorský ministr zahraničí původně řekl, že Snowden požádal o azyl jeho zemi, ale Ekvádor to později popřel.

Snowden v rozhovoru s televizí Globo trval na tom, že jeho žádost o azyl v Brazílii je jasná a zřejmá. Brazilské ministerstvo ji ale považuje za neoficiální. Snowden už v prosinci zaslal Brazílii otevřený dopis, v němž ocenil kritickou reakci Brazílie na informace o rozsáhlém špehování.

Snowden - jako středoškolák a jako uprchlík.Brazilská vláda tehdy tvrdila, že oficiální žádost o azyl neobdržela. "To je pro mne novinka, vypadá to, jako kdybych nerespektoval postup," sdělil Snowden televizi.

V Brazílii běží od loňska podpisová kampaň, která má Snowdenovu žádost o azyl podpořit, zatím se k ní připojilo přes milion lidí. Petiční akci zahájil David Miranda, což je životní partner amerického novináře Glenna Greenwalda, který jako první informace vynesené Snowdenem publikoval. Miranda řekl, že chce petici předat prezidentce Dilmě Rousseffové, jakmile pod ní bude 1,25 milionu podpisů.

Autor: ČTK , - red -Foto: ČTK/AP , screenshot ard

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ