Snowden žádá po týdnu v pasti tranzitu Rusko o azyl

Zahraničí
1. 7. 2013 19:05
Edward Snowden.
Edward Snowden.

Osmidenní anabáze ostře sledovaného amerického uprchlíka Edwarda Snowdena podle všeho spěje ke konci. Ruská konzulární služba v pondělí oznámila, že bývalý konzultant amerických špionážních služeb požádal v neděli večer v Rusku o politický azyl. Ten by mu fakticky otevřel cestu z tranzitu moskevského letiště, kde uvízl na útěku před americkou spravedlností. V USA mu za špionáž a krádež úředních dokumentů hrozí třicet let vězení.

K směsici dramatických a často protichůdných zpráv přispěl ruský prezident Vladimir Putin, který sám možnost Snowdenova ruského azylu připustil. Rusko podle něj Snowdena jako azylanta přijme, pokud už dál nebude škodit "americkým partnerům".

Bude-li tedy Američan Putinovu podmínku respektovat, zastaví se proud skandálních informací o tajném americkém sledování zahraniční internetové a telefonické komunikace. Podle nedělních informací německého tisku se nezastavilo ani na hranicích nejbližších spojenců.

Z informací ruských médií vyplývá, že azyl pro Snowdena může být výsledkem kontaktů mezi šéfy americké FBI a ruské kontrarozvědky, které prý byly ohledně této citlivé kauzy v trvalém a těsném kontaktu. Americké stanovisko na Snowdenovu žádost o ruský azyl zatím není k dispozici.

Putin v pondělí na tiskové konferenci prohlásil, že Rusko Snowdena k potrestání do USA nevydá, protože "nevydalo nikdy nikoho nikam". Podmínkou mlčenlivosti ale zabrání tomu, aby Snowden Washingtonu dál škodil. Podle ruského prezidenta, který byl v sovětské éře sám agentem obávané KGB, ruská špionáž ale Snowdena "v práci" nemá. "Odpovědně prohlašuji, že s námi ani dnes nespolupracuje. Ani my s ním nijak nepracujeme," řekl Putin.

Původně se předpokládalo, že Snowden usiluje o azyl v Ekvádoru. Úřady v Quitu ale trvaly na tom, aby osobně předal svou žádost na některém z ekvádorských velvyslanectví, kam ovšem Snowden bez platných dokladů nemůže. Podle ruských médií tak Quito dalo fakticky najevo, že o Snowdena nestojí. Azyl mu nabízely Venezuela a Bělorusko.

Západní státy mezitím zahrnují Washington rozhořčenými výtkami, že USA v rámci kontroverzního programu sledují své blízké evropské spojence, a to i přímo v institucích EU. Německá vláda označila aféru za nepřijatelný relikt studené války, Rakousko žádá vysvětlení od velvyslance USA ve Vídni a francouzský prezident vyzval k okamžitému zastavení údajných odposlechů.

Ke skandálu se během návštěvy v Tanzanii vyslovil i prezident USA Barack Obama. Podle něj není žádným překvapením, že vlády špehují jedna druhou. "Měli bychom předpokládat, že každá zpravodajská služba - nejen naše, ale i evropská, asijská, prostě úplně každá - dělá totéž: snaží se lépe pochopit svět, vývoj v hlavních městech po celém světě. Kdyby tomu tak nebylo, byly by zpravodajské služby zbytečné," prohlásil prezident.

Autor: Reuters, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ