Mezinárodní soudní dvůr v Haagu začal v pondělí projednávat íránskou stížnost na Spojené státy. Teherán v ní tvrdí, že Washington nedávným znovuzavedením protiíránských sankcí porušil bilaterální dohodu o přátelství a ekonomických vztazích z roku 1955. Írán doufá, že soud OSN vydá předběžné opatření proti USA a sankce přeruší. Jednání v Haagu by měla trvat čtyři dny, informovala agentura AFP.
"Spojené státy veřejně šíří politiku, jejímž cílem je co nejvíce poškodit íránskou ekonomiku, íránské státní příslušníky a podniky," řekl v Haagu člen íránské delegace a právní poradce Mohsen Mohebí.
USA zavedly první část sankcí vůči Íránu tento měsíc, další sankce mají následovat v listopadu. Učinily tak poté, co americký prezident Donald Trump letos v květnu oznámil odstoupení od jaderné dohody světových mocností s Íránem z roku 2015. Dohodu uzavřel za USA předchozí prezident Barack Obama.
Mezinárodní jadernou dohodu s Íránem podepsaly USA, Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko a EU; Teherán se v dokumentu zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za odvolání sankcí. Díky dohodě se zahraničním firmám otevřel přístup na osmdesátimilionový íránský trh.
Rozhodnutí soudu OSN o případném pozastavení sankcí může trvat několik měsíců a konečný verdikt může podle expertů přijít až za několik let.
Podle právníků mohou USA u soudu argumentovat mimo jiné tím, že smlouva USA a Íránu o přátelství, která vstoupila v platnost v roce 1957, už neplatí vzhledem k nepřátelským vztahům mezi signatáři za posledních několik dekád. Podle expertů navíc smlouva obsahuje klauzuli, která umožňuje "zavést jakékoli opatření na ochranu nezbytných bezpečnostních zájmů".