Čína, která jako obvykle i letos zažila sucha i povodně, šikuje letky zpěvných ptáků, které jí mají pomoci bojovat s další živelnou pohromou: Očekávaným náletem sarančat.
V západní oblasti Sin-ťiang dostali zemědělci za úkol chovat špačky a postavit ptačí vzdušné síly pro boj se žravým hmyzem, který rok co rok zpustoší přes tři miliony hektarů polností.
„Škody by byly o sedmdesát procent nižší, kdyby se podařilo špaččí oddíly postavit. První rok by se ušetřily čtyři miliony dolarů,“ řekl Li Ťün (Li Jun), místní expert pro válku se sarančaty.
Je prý spočítáno, že v autonomní oblasti Sin-ťiang by bylo zapotřebí čtyř milionů ptáků, aby ochránili 130 tisíc hektarů polností s dozrávající úrodou, což je jen pětina celé rozměrné oblasti. Na ochranu jednoho hektaru pole před sarančaty je totiž zapotřebí tří set špačků, přepočítávají údernost špaččí letky vládní Lidové noviny spadající pod agenturu Sin-chua.
Aby jich dost sehnali, rolníci se snaží vytvořit stěhovavým ptákům příhodné podmínky pro hnízdění.
Číňané v boji proti škůdcům nejednou sáhli k neuvěřitelným opatřením: Velká čínská zeď na obranu proti mongolským nájezdům dlouhá i s odbočkami
Ještě uvěřitelněji zní, že v padesátých letech Číňané na doporučení vůdce Maa téměř do posledního vyhubili vrabce obviněné ze škod na obilí. Stihli to prý jen za několik dní.
Utopicky zní záměr Pekingu o
Foto: TÝDEN