Špiclování je běžné, děláte to taky, brání se Američané

Zahraničí
30. 10. 2013 12:00
Šéf NSA Keith Alexander (druhý zleva) hovoří před sněmovním výborem. Druhý zprava je  šéf amerických výzvědných služeb James Clapper.
Šéf NSA Keith Alexander (druhý zleva) hovoří před sněmovním výborem. Druhý zprava je šéf amerických výzvědných služeb James Clapper.

Do Washingtonu dorazila německá delegace zástupců tajných služeb, aby v Bílém domě diskutovala o údajném odposlouchávání kancléřky Angely Merkelové americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA). Představitelé rozvědek mezitím před výborem Sněmovny reprezentantů obhajovali své metody. A pustili se přitom i do svých evropských kolegů.

NSA v minulých dnech čelila dvěma novým obviněním. Prvním bylo to, že měla odposlouchávat telefonické hovory světových lídrů včetně německé kancléřky. Kromě toho v rozmezí od 10. prosince 2012 do 8. ledna letošního roku monitorovala 60,5 milionu telefonních spojení ve Španělsku (a mnoho dalších v jiných zemích).

To, že by Američané ve velkém odposlouchávali občany cizích zemí, šéf NSA Keith Alexander před americkými zákonodárci popřel. "Tvrzení, že NSA sbírala informace o desítkách milionů telefonických hovorů, jsou nepravdivá," řekl.

Skadál týkající se amerických tajných služeb pobouřil lidi na celém světě.Španělský premiér Mariano Rajoy si kvůli aféře předvolal amerického velvyslance ve Španělsku Jamese Costose. Zopakoval, že pokud se informace o sledování potvrdí, bude považovat takové jednání ze strany USA za "nepřiměřené a nepřijatelné".

Totéž tvrdí i Němci, které pobouřilo sledování kancléřky. Americké rozvědky však přešly do protiútoku. Nejvyšší šéf amerických výzvědných služeb James Clapper prohlásil, že sledování vrcholných politiků je naprosto normální a děje se všude desítky let. Podle něj jde o gró toho, co jeho podřízení dělají. Alexander pak své zaměstnance označil za "nejlepší lidi národa".

Alexander dále prohlásil, že většinu informací, které jeho úřad o státnících získal, obdržel od svých evropských kolegů (kteří prý sledují i americké politiky). Takové informace jsou podle něj nezbytné pro zajištění americké bezpečnosti a zabránění válečným konfliktům. Clapper zopakoval, že zveřejňování informací o amerických tajných programech je mimořádně nebezpečné.

Bílý dům v pondělí informoval, že USA by mohly dál omezit sběr informací ze strany NSA. Revize monitorovacích procesů NSA by prý mohla být hotova do konce roku. Barack Obama prý o sledování evropských lídrů nevěděl.

NSA prý odposlouchávala státníky i "obyčejné lidi".Podle listu Los Angeles Times  o těchto aktivitách Bílý dům a americké ministerstvo věděly. Deníku to řekly nejmenované zdroje z výzvědných služeb.

Podle New York Times pak měla NSA pověření nejen zjišťovat, s kým Merkelová mluví, ale i obsah jejích hovorů.

Autor: BBC, ČTK , - bro -Foto: ČTK/AP/ZUMA

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ