Big Brother
Špioni USA sledovali ve Španělsku 60 milionů hovorů měsíčně
28.10.2013 12:13 Aktualizováno 28.10. 14:09
Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) monitorovala ve Španělsku 60 milionů telefonických hovorů měsíčně. Vyplývá to z dokumentů vynesených někdejším zaměstnancem NSA Edwardem Snowdenem, napsal dnes španělský list El Mundo. Pokud jsou údaje o špionážních aktivitách pravdivé, statisticky to znamená, že každý obyvatel šestačtyřicetimilionového Španělska se každý měsíc nejméně jednou dostal do hledáčku NSA. Španělská vláda tvrdí, že o sledování hovorů nevěděla, kvůli aféře předvolala amerického velvyslance.
NSA podle El Mundo jen v rozmezí od 10. prosince 2012 do 8. ledna letošního roku sledovala 60,5 milionu telefonních spojení. Deník otiskl grafický přehled sledovaných telefonátů za zmíněné období den po dni. Například 11. prosince NSA zaznamenala 3,5 milionu hovorů.
Cílem zpravodajské akce prý zřejmě nebyl odposlech, ale sběr dat o tom, jak dlouho hovor trval a odkud se uskutečnil. NSA se údajně zajímala také o telefonní čísla, sériová čísla SIM karet a mobilů, elektronickou poštu a aktivitu na sociálních médiích.
List tvrdí, že získal přístup k dokumentům vynesených Snowdenem díky dohodě s americkým novinářem Glennem Greenwaldem, který žije v Brazílii. Právě Greenwald již dříve publikoval údaje od Snowdena o tajném sledování telefonické a internetové komunikace.
Skandál ve Španělsku se dostal na veřejnost poté, co se Madrid v pátek nepřipojil k Německu, které vyzvalo členské státy Evropské unie, aby se pokusily se Spojenými státy dosáhnout dohodu o nesledování. O dosažení takovýchto záruk se nyní snaží Berlín s Paříží. Španělský premiér Mariano Rajoy německou iniciativu neodmítl, dodal ale, že jeho země chce získat nejdříve další informace o této aféře.
Rajoy kvůli nejnovější aféře předvolal amerického velvyslance ve Španělsku Jamese Costose. Sešel se s ním podle listu theguardian.com ministr pro evropské záležitosti Íňigo Méndez de Vigo.
V posledních dnech vyplulo na povrch, že údajný americký špionážní program byl zaměřen i na řadu státních představitelů včetně německé kancléřky Angely Merkelové.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.