Napětí ve vztazích s Ankarou řeší dvě středomořské země společným cvičením vojenského letectva.
Zatímco Atény mají tradičně dobré vztahy s arabským světem, byl židovský stát po desetiletí blízkým spojencem Turecka, odvěkého řeckého rivala. V posledních letech, kdy v Ankaře vládnou umírnění islamisté, ovšem došlo k ochlazení v turecko-izraelských vztazích. Souběžně došlo k zintenzivnění kontaktů mezi Aténami a Tel Avivem.
Letecké manévry nad Krétou a západním Peloponésem, jichž se zúčastnilo šest řeckých stíhaček, tři řecké bojové vrtulníky a osm izraelských, navázaly na květnové cvičení "Minoas 2010", které bylo přerušeno v důsledku kontroverzního izraelského zásahu proti flotile narušující blokádu palestinské Gazy.
Údajně humanitární flotily se účastnily i dvě řecké lodě. Izraelský zásah, během něhož přišlo o život devět tureckých občanů, kteří noži napadli izraelské výsadkáře, odsoudilo mezinárodní společenství jako nepřiměřený.
Podle izraelských zdrojů se právě dokončené manévry soustředily na cvičení letu a přistávání v hornatém terénu za různých povětrnostních podmínek.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu letos v srpnu navštívil Řecko jako vůbec první předseda vlády židovského státu v dějinách. Opětoval tak červencovou návštěvu řeckého premiéra George Papandrea.