Srbové v Bělehradě vyjádří národní hněv
21.02.2008 12:16
Až dnes večer statisíce lidí v Bělehradě ukážou svůj vášnivý odpor proti vyhlášení nezávislosti Kosova, bude to možná vypadat, že se Srbsko vrátilo do dob zhoubného nacionalismu, kdy pod vedením Slobodana Miloševiče v 90. letech zatopilo pod válečným kotlem. Ale byl by to falešný dojem, skutečnost je jiná.
Ztráta Kosova, které Srbové považují za kolébku své státnosti i víry, je vysoce emocionální záležitostí. Ale ani nynější okázale projevovaná hořkost nic nemění na skutečnosti, že přes 70 procent Srbů spojuje svou budoucnost s Evropskou unií.
"Dlouhodobá perspektiva pro Srbsko je velmi dobrá, ale Západ s ním musí mít trpělivost a nechat teď Srby, aby v klidu překonali všechny své nynější trable," řekl agentuře Reuters nejmenovaný západní analytik pod podmínkou anonymity. Dnešní masové shromáždění je podle jeho názoru dobrým prostředkem k tomu, jak zajistit, aby "národ byl ve svém žalu a smutku pohromadě".
Marný lidu hněv
Protestní "pochod lidu" za Kosovo v srbské metropoli Bělehradu je ve skutečnosti vládou sponzorovaná akce. Státní televize RTS uvedla, že povinností všech médií je, aby byla vlastenecká a vyjádřila "národní hněv".
Namísto obvyklých zahraničních kasovních trháků srbská televize vysílá domácí historická dramata. Všechny druhy dopravy jsou už od středy v Srbsku zdarma, aby se na mítink za Kosovo dostalo do Bělehradu co nejvíce lidí. Ve školách dostaly děti a studenti volno.
Snaha zatáhnout do protestů děti podle profesorky bělehradské univerzity Srbijanky Turajličové připomíná Miloševičovu dobu. "Nemohu uvěřit tomu, že je to zase tady," řekla Turajličová nezávislému rádiu B92.
Mladí hledí na západ
Jednadvacetiletý Tomislav Maximović to ale vidí jinak. Podle něj se složitá kosovská otázka řešitelná jen udělením samostatnosti odbojné provincii. Sto tisíc kosovských Srbů je jen jako kapka v albánském moři. „Musíme je prostě nechat jít, je to přirozený vývoj. Nemá cenu je proti jejich vůli držet," říká Tomislav.
"Nevidím ovšem kolem sebe, že by to byl projev stejného nacionalismu jako kdysi," tvrdí chorvatský novinář Josip Šarić. "Pokud jde o Kosovo, obyčejní lidé jsou mnohem větší realisté než politici. Jsou smutní, to ano, ale většinou se starají o své vlastní problémy, aby měli práci a dostávali plat."
Předpokládá se, že srbský žal nad ztrátou Kosova na mítinku projeví hlavně srbský premiér Vojislav Koštunica, vedle něho šéf srbských nacionalistů Tomislav Nikolić a také světoznámý filmový režisér Emir Kusturica.
Srbsko nikam neuhne
Podle nejmenovaného západního diplomata nikdo nepředpokládá, že by mítink způsobil srbské vykolejení z evropské směru, byť by zazněly jakékoli výzvy. Protesty se čekaly, nepřirozené by naopak bylo, kdyby se žádné nekonaly.
Snad nejlépe frustraci Srbů vyjádřil bělehradský taxikář Zoran. "Je to vrcholně nespravedlivé, všechno je to chyba Američanů. Jaký smysl má ale nyní protestní pochod? Kosovo je nenávratně ztracené a Srbové jsou unavení."
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.