Sto tisíc namátkových kontrol nenašlo jediného teroristu

Zahraničí
29. 10. 2010 18:00
Za určitých okolností mohou policisté prohledávat lidi dle libosti.
Za určitých okolností mohou policisté prohledávat lidi dle libosti.

Za minulý rok provedla britská policie 101 248 osobních prohlídek podle zákona o terorismu, a přitom žádného teroristu nezatkla. Pět stovek lidí bylo sice zatčeno, ale z jiných důvodů, píše server Telegraph. Mnozí si stěžují na přehnaná bezpečnostní opatření a podle Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku je opatření v rozporu s občanskými svobodami.

Podle protiteroristického zákona z roku 2000 (tedy ještě před útokem al-Kajdy 9. září 2001 na USA či atentáty na londýnské metro v červenci 2005) může v určitých oblastech či v určitou dobu (definuje ministr vnitra či vysocí policejní důstojníci) policista zastavit a prohledat osobu i automobil bez důvodného podezření. Stačí pouze úsudek, že je prohlídka :vhodná k prevenci teroristických činů", říká část 44.

Pro srovnání, prohlídky z důvodů podezření na jiné trestné činy jsou o poznání efektivnější, respektive k nim nedochází tak libovolně - každá desátá vede k zadržení.

Používání preventivních prohlídek podle protiteroristických pravidel narostlo zejména po roce 2007, po neúspěšném bombovém útoku na noční klub Tiger Tiger v Londýně. Za rok 2008/2009 (měřeno od října do září) policisté kontrolovali dokonce rekordního čtvrt milionu lidí.

Čtyři bombové útoky v červenci 2005 zabily 52 lidí.Není divu, že se proti nadbytečným kontrolám zvedají ostré hlasy. :Statistiky ministerstva vnitra podtrhují, jak hrubým a neotesaným nástrojem prohlídky bez podezření jsou," říká Shami Chakrabartiová, ředitelka aktivistické organizace Liberty. "Za velmi malé zvyšování bezpečnosti draze platíme po stránce rasové rovnosti."

Ze všech kontrol šlo z 59 procent o bělochy, 17 procent představovali Asiaté a desetinu černoši. Čtyři z pěti prohlídek se odehrály v Londýně.

Štrasburský rozsudek

"Spíš než skutečný nástroj proti terorismu jsou náhodné prohlídky způsobem, jak šikanovat a otravovat stále více ponižované obyvatelstvo," dodává Alex Deane, šéf neziskové organizace Big Brother Watch, která bojuje proti narušování soukromí. "Musíme se rozhodnout, v jaké společnosti chceme žít. Náhodná kontrola umožňuje státu konfrontovat jednotlivce na ulici bez důvodu a požadovat doklady," citoval jej Telegraph.

Ostatně protiteroristický zákon dostal ránu ze Štrasburku, tamní soud v lednu prohlásil onu část 44 za odporující Evropské úmluvě o lidských právech. 

Londýnský komisař Paul Stephenson by ostrý režim nechal jen u exponovaných míst, jako je Buckinghamský palác.Občanský odpor začíná, zřejmě i díky štrasburskému rozsudku, nést ovoce. Londýnský policejní komisař Paul Stephenson nařídil prohlídkami šetřit už před rokem, měly by se prý omezit na "ikonická" místa, jako je Buckinghamský palác či Parlament.

Rovněž nová vláda konzervativce Jamese Camerona vypadá, že od kontroverzní praxe couvá, v červenci letošního roku omezila ministryně vnitra Theresa Mayová prohlídky na "důvodně podezřelé". "První povinností vlády je chránit veřejnost, ale tato povinnost nesmí být zneužívána jako důvod ke krutému srážení našich občanských svobod," citovala BBC její prohlášení.

Podle celkových statistik zatkli policisté mezi říjnem 2009 a zářím 2010 173 podezřelých z terorismu, což je proti předchozímu roku mírný pokles. Obviněno bylo 52 lidí, ale většina z činů, které s terorismem nesouvisí. Všeho všudy si rozsudek za nějaké teroristické provinění vyslechlo od 11. září 2001 v Británii 127 osob. Z aktuální stovky vězňů je něco přes osmdesát muslimů.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ