Stoltenberg: Útok nervovým plynem nemá v našem světě místo

Zahraničí
15. 3. 2018 14:41
Jens Stoltenberg.
Jens Stoltenberg.

Použití vojenské nervové látky k pokusu o vraždu někdejšího dvojitého ruského agenta v Británii je nepřijatelné a nemá v civilizovaném světě místo. Novinářům to ve čtvrtek v Bruselu řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. V pondělí se kvůli situaci setká s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Podle Británie je za incident velmi pravděpodobně odpovědná Ruská federace.

Británie ale podle Stoltenberga alianci nepožádala o aktivaci článku o společné obraně a zatím ani o konkrétní pomoc při vyšetřování incidentu, při němž byl 4. března v jihoanglickém Salisbury nervovou látkou otráven někdejší ruský zpravodajec Sergej Skripal a jeho dcera. Ve vážném stavu jsou nejen oni, ale i jeden ze zasahujících britských policistů.

NATO a britská strana jsou v těsném kontaktu, ve čtvrtek bude v alianční centrále přítomen britský poradce pro národní bezpečnost Mark Sedwill. "Jsem si jist, že Británie odpovídá proporčním a přiměřeným způsobem. Souhlasím, že reakce je potřeba, akce jako ta v Salisbury musí mít důsledky," řekl Stoltenberg. Britská premiérka Theresa Mayová už oznámila vyhoštění 23 ruských diplomatů, přerušení kontaktů na vysoké úrovni a další, nespecifikovaná opatření. Spekuluje se v této souvislosti například o možnosti britských kybernetických akcí.

Generální tajemník NATO ve čtvrtek připomněl, že útok se udál v situaci "bezohledného chování" Ruska v posledních letech. Zmínil anexi Krymu, kterou země NATO mají za ilegální, ruskou podporu separatistům na východě Ukrajiny, vojenskou přítomnost ruských sil na moldavském a gruzínském území, ruské vměšování do dění v Černé Hoře i jinde na západním Balkáně či ruské pokusy podkopat demokratické volby a instituce.

Rusko podle Stoltenberga v minulém desetiletí modernizovalo své ozbrojené síly a výrazně do nich investovalo. Vyvíjelo nové zbraně, včetně nukleárních. "Rusko ve své vojenské doktríně i cvičeních integrovalo konvenční a nukleární válku," upozornil.

Toto "rozmazání hranice" mezi konvenčním a nukleárním konfliktem podle něj snižuje ruský práh k použití atomových zbraní. A ruské rozmazání hranice mezi mírem, krizí a válkou je podle něj "destabilizující a nebezpečné".

Alianční reakce podle něj zůstává "pevná, obranná a proporční". NATO nebude Rusku odpovídat "tankem na tank, raketou na raketu či dronem na dron".

"Nechceme novou studenou válku a nepřejeme si být zataženi do nových závodů ve zbrojení," upozornil Stoltenberg. Takové závody nemají podle něj vítěze, jsou jen drahé a nebezpečné. "Ale ať tu nejsou pochyby: NATO bude bránit všechny spojence proti libovolnému nebezpečí," řekl. Aliance má podle něj k dispozici potřebné konvenční síly, ale i bezpečný a efektivní jaderný odrazovací prvek.

Aliance se ale také bude snažit dál prosazovat mezinárodní smlouvy kontrolující zbrojení a hledat "smysluplný politický dialog s Ruskem".

"Použitá látka je jednou z nejtoxičtějších, jaké kdy byly vyvinuty," poznamenal k britskému incidentu Stoltenberg. Severoatlantická rada už o situaci jednala ve středu. Spojenci vyjádřili solidaritu s Británií, nabídli jí podporu při vyšetřování a vyzvali Rusko, aby odpovědělo na otázky Londýna ohledně celé věci. "NATO vnímá každé použití chemické zbraně jako hrozbu mezinárodnímu míru a bezpečnosti," dodal Stoltenberg.

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ