Štvaný Snowden zvažuje ruské občanství. Podpořil ho Carter

Zahraničí
17. 7. 2013 14:20
Snowden při setkání s lidskoprávními aktivisty na letšti Šeremetěvo.
Snowden při setkání s lidskoprávními aktivisty na letšti Šeremetěvo.

Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden neplánuje v brzké době opustit Rusko a nevyloučil, že nakonec požádá o ruské občanství. Prohlásil to dnes advokát Anatolij Kučerena, který uprchlíkovi pomáhá. Podle něj by Snowden mohl do týdne opustit moskevské letiště. Bílý dům ho mezitím láká zpět do USA. Uprchlíka nyní podpořil i bývalý šéf Bílého domu Jimmy Carter.

Snowden se domnívá, že by pro něj nebylo bezpečné v nejbližší době cestovat do Latinské Ameriky kvůli snahám Spojených států zajistit jeho vydání, uvedl Kučerena.

Snowden v úterý oficiálně požádal na moskevském letišti Šeremeťjevo o dočasný azyl v Rusku. Spojené státy v reakci na tuto žádost znovu zopakovaly, že by měl být Snowden vyhoštěn a měl by být v USA souzen za špionáž. Snowden již dříve požádal o azyl také některé latinskoamerické země jako Venezuelu, Bolívii, Nikaraguu či Ekvádor.

Advokát Kučerena dnes vyslovil přesvědčení, že Snowden bude moci do týdne opustit tranzitní zónu na letišti Šeremeťjevo, kterou Moskva považuje za neutrální území.

Snowden pobývá v tranzitní zóně moskevského letiště Šeremeťjevo od 23. června, kdy přiletěl z Hongkongu po prozrazení tajného amerického programu Prism o sledování internetové a telefonické komunikace.

Exsenátor Humhrey podporuje Snowdenovo snažení (Guardian).Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že bilaterální vztahy Ruska se Spojenými státy jsou důležitější než spory o aktivity tajných služeb.

Agentura RIA Novosti v úterý napsala, že jakmile Snowden dostane speciální osvědčení o předběžném přijetí své žádosti k posouzení, bude moci svobodně cestovat po Rusku.

Stát by se tak mohlo už během pěti dnů, zatímco vyřizování žádosti může trvat až tři měsíce. V případě zamítnutí žádosti se Snowden ještě bude moci postupně odvolávat k soudům různých instancí. Až do jejich konečného rozhodnutí nebude smět být vyhoštěn.

Pro americkou vládu a většinu politiků ve Washingtonu je Snowden zrádce . Bílý dům v úterý večer digitálního disidenta vyzval, aby se  vrátil zpět do vlasti. Má prý ukázat odvahu a čelit obviněním proti němu vzneseným.  

Snowdena nyní podpořil bývalý republikánský senátor Gordon J. Humphrey.

"Za předpokladu, že jste nezveřejnil žádné informace, které jakýmkoli způsobem ohrozí agenta tajných služeb (USA), věřím, že jste udělal správnou věc, když jste odhalil, co považuji za masivní porušování americké ústavy," napsal politik v e-mailu Snowdenovi. Dopis zveřejnil britský list Guardian.     

Humphrey zastupoval v letech 1979 až 1990 v Senátu USA stát  New Hampshire.Byl mimo jiné činný v senátních výborech pro zahraniční politiku, obranu a justici.

Jimmy Carter na konferenci o právech žen v Atlantě (červen 2013).Ve svém e-mailu popřál exsenátor 30letému uprchlíkovi vytrvalost a hodně úspěchu ve snahách o získání azylu.

Edwarda Snowdena čerstvě podpořil i bývalý americký prezident Jimmy Carter, který ostře zaútočil na americké tajné služby. Odhalení whistleblowera označil za "užitečná".

"Amerika nyní nemá fungující demokracii,"  prohlásil Carter na shromážděni organizace Atlantic Bridge v Bostonu.

K praktikám tajných služeb USA řekl: "Myslím, že invaze do privátní sféry zašla daleko."

 

Autor: ČTK , - pp -Foto: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ